luni, 29 aprilie, 2024

Ne-au dat cu Paraschiv în cap! UTA, învinsă în fața copiilor arădeni de Hermannstadt

de Lucian Dănilă | 12 aprilie 2024, 7:31 PM | Sport

0

UTA a pierdut pe teren propriu după o serie de nouă jocuri fără înfrângere. Hermannstadt pleacă de la Arad cu toate punctele după ce Paraschiv a reușit un hatt-trick început după o decizie foarte discutabilă a arbitrului Bogdan Dumitrache.

Nouă meciuri consecutive a avut UTA pe teren propriu fără să cunoască înfrângerea, unele dintre acestea disputate la Oradea sau Cluj-Napoca. După această serie foarte bună, jocul cu Hermannstadt ne-a adus aminte de acea înfrângere cu Oțelul chiar de la Sibiu.

Scăpată de emoțiile retrogradării, deși matematic încă mai este posibil acest lucru, UTA și-a anunțat dorința de a ocupa locul 7 la finalul play-out-ului. Fără presiune, Bătrâna Doamnă aștepta această partidă cu Hermannstadt tocmai pentru a-și consolida poziția din clasament, dar pe teren lucrurile au stat cu totul altfel.

Încurajată de peste 5.000 de copii, UTA a început destul de bine jocul, cu câteva situații la poarta lui Căbuz, situații finalizate de Omondi, Fabry sau Luckassen. Echilibrul, însă, avea să fie rupt de o decizie cel puțin discutabilă, noi am spune fără teama de a greși că a fost eronată, a arbitrului Bogdan Dumitrache. Iancu a lovit mingea cu capul în careul arădean, după care s-a lovit cu fața de capul lui Luckassen care stătea pe loc fără a încerca să joace mingea. Fără a ezita, Dumitrache a dictat penalty iar din camera VAR nu l-a corectat nimeni, nici Horațiu Feșnic și nici Cristiana Trandafir… Paraschiv a executat penalty-ul și a marcat pentru 0-1.

Din acel moment, Hermannstadt avea să domine meciul până prin minutul 40, având câteva oportunități de a înscrie prin Ianis Stoica, șut alături de poartă, sau prin Murgia, al cărui șut a fost parat de Kucher. Pe contre, UTA a ajuns în careul sibienilor prin Fabry, acesta a căzut în careu după un contact cu Butean dar din nou nu s-a intervenit din camera VAR. Tot Fabry avea să stea la originea ocaziei din minutul 39, atunci când șutul slovacului a fost respins în față de Căbuz, iar Omondi a fost blocat de intervenția lui Opruț.

După pauză, Hermannstadt avea să marcheze de două ori în trei minute prin același Daniel Paraschiv! După doar 23 de secunde de la reluare, Trif a alunecat în fața lui Balaure, acesta a pătruns pe partea dreaptă, a centrat și Benga i-a așezat perfect mingea atacantului sibienilor care a înscris pe lângă Kucher pentru 0-2.

A venit apoi golul de 0-3 în minutul 49, atunci când același Balaure a centrat, Conte și Căpușă au ratat inexplicabil intervenția la minge și Paraschiv a înscris cu capul dintre cei doi.

Golul lui Micovschi din minutul 63 a readus o licărire de speranță în tabăra arădeană și în rândul copiilor din tribune. După revenirea din meciul cu Voluntari, UTA nu a mai avut puterea să revină și în această seară, deși în ultima jumătate de oră a împins mult jocul spre careul oaspeților.

Omondi și Conte au fost cel mai aproape de gol, dar deși Rednic a trimis în teren jucători de atac ca Ezekiel, Rareș Pop sau Tudorie, lucrurile aveau să rămână așa cum au fost stabilite în minutul 63.

O înfrângere oarecum neașteptată pentru UTA, dar o înfrângere care ar putea să o readucă cu picioarele pe pământ după începutul bun de play-out. Probabil tocmai această lipsă de presiune a făcut ca UTA să intre – cum se folosește la fotbal – „pe vârfuri” pe teren, iar echipa oaspete a profitat din plin de acest lucru și, la ultimul meci cu Dani Coman ca președinte, a câștigat clar partida de la Arad.

UTA Arad – Hermannstadt 1-3 (0-1)

Micovschi 63 / Paraschiv 20-11m, 46, 49

UTA: Kucher – Căpușă (74 Rodrigues), Benga, Conte, Trif – Pedro (52 Freitas), Vulturar (78 Rareș Pop) – Micovschi, Fabry (52 Ezekiel Imoh), Omondi – Luckassen (74 Tudorie).

Rezerve: Iacob – Rodrigues, Iurasciuc, Freitas, Pop, Lopez, Ezekiel, Stolnik, Morar, Andrei David, Tudorie.

Hermannstadt: Căbuz – Butean, V. Găman, Fl. Bejan (46 Ionuț Stoica), Opruț – Murgia, Mino – Balaure (90 Oroian), G. Iancu (73 Biceanu), Ianis Stoica (73 D. Iancu) – Paraschiv (83 Neguț).

Rezerve: Muțiu – I. Pop, Medina, Io. Stoica, N’Goma, D. Iancu, Neguţ, Biceanu, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Fonseca.

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Mihăiță Necula, Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)

Camera VAR: Horațiu Feșnic (Cluj), Cristiana Trandafir (București)

Observator FRF: Teodora Albon (Cluj)

Delegat LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)