vineri, 29 martie, 2024

Napoli a câștigat Cupa Italiei! Primul trofeu pentru Benitez sub Vezuviu

de Special Arad | 4 mai 2014, 8:35 PM | Sport

0

Napoli a câștigat a doua Cupă a Italiei în ultimii trei ani, după 3-1 cu Fiorentina, la capătul unei partide care a avut parte de numeroase incidente. Meciul din capitala Italiei a început cu 45 de minute întârziere, generată de incidentele dinaintea partidei, scrie DigiSport.

Fanii napoletani chiar le-au cerut jucătorilor să nu mai intre pe teren, iar Hamsik a dialogat minute bune cu suporterii din peluză. Odata începută finala, echipa lui Rafa Benitez a luat cu asalt poarta toscanilor. Neto și Borja Valero i-au blocat pe Insigne și Higuain, în faze consecutive.

Insigne a deschis scorul cu un șut marcă înregistrată, din pasa lui Hamsik. Singurul italian din echipa lui Benitez a dublat avantajul napoletanilor, câteva minute mai târziu, servit ideal de Higuain. Vargas a redus din diferența din pasă splendidă a lui Ilicic, în minutul 28, notează digisport.ro.

Toscanii chiar au sperat, câteva secunde, că scorul pauzei va fi egal, însă reușita lui Aquilani nu a fost validată de Daniele Orsato. Intrat după pauză, Mati Fernandez l-a întins pe Reina, înainte ca Inler să fie eliminat. În inferioritate numerică, Napoli a trăit periculos la ocazia lui Ilicic, scăpat singur cu Reina, însă a rezolvat meciul în al doilea minut al prelungirilor. Mertens a marcat golul 3 și Rafa Benitez își trece în palmares primul trofeu cu Napoli, respective cea de-a 5-a cupă din istoria echipei de lângă Vezuviu.

Fiorentina: Neto – Tomovic, Rodriguez, Savic, Pasqual (56 M. Fernandez) – Aquilani (83 Matri), Pizarro, Borja Valero – Joaquin (72 Rossi), Ilicic, Vargas. Antrenor: Vicenzo Montella

Napoli: Reina – Henrique, F. Fernandez, Albiol, Ghoulam – Inler, Jorginho – Callejon, Hamsik (64 Mertens), Insigne (81 Behrami) – Higuain (71 Pandev). Antrenor: Rafa Benitez