Muzeul de Artă va găzdui expoziția „Artiști din județul Békés / Képzőművészek Békés Megyéből”
Muzeul de Artă a Complexului Muzeal Arad (situat la etajul al doilea al Bibliotecii Județene) găzduiește expoziția „Artiști din județul Békés / Képzőművészek Békés Megyéből”, care va fi vernisată în Sala „Ovidiu Maitec”, vineri, 15 noiembrie, ora 17.00.
Expoziția reunește pe simeza Muzeului de Artă Arad 53 de creații semnate de 29 de artiști.
Reprezentări figurative sau abstracte, imaginate în lucrări de pictură, sculptură, grafică, fotografie sau artă decorativă, propun un dialog între generați, între artiști cu personalitate conturată și recognoscibilă în spațiul artelor vizuale din Ungaria.
Békéstáji Művészeti Társaság (Asociația artiștilor din județul Békés), fondată în anul 1991, alătură astăzi 45 de artiști profesioniști.
Sunt aproape trei decenii în care artiștii arădeni și cei maghiari au participat la evenimente culturale (expoziții, tabere de creație) organizate în comun sau reciprocitate.
Curatorul expoziției este Gnandt János, președintele Békéstáji Művészeti Társaság (Asociația artiștilor din județul Békés).
Expoziția este deschisă la Arad până în 1 decembrie 2019.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)