Modificări la programa şcolară pentru clasele V-VIII. Limba română pierde din „teren”…

Cu o întârziere de aproape două luni, ministrul Educației, Adrian Curaj, prezintă astăzi disciplinele pe care elevii claselor V-VIII le vor avea din toamnă.
Planul – cadru, care urmează să fie prezentat astăzi, prevede ce discipline să studieze elevii de clasele V-VIII și câte ore să fie alocate, pe săptămână, fiecărei materii.
Studierea a cel puțin două limbi străine, mai mult accent pe științe și studierea Educației sexuale sunt printre propunerile experților în educației pentru planurile-cadru.
Conform celor trei variante ale Ministerului Educației, limba și literatura română ar pierde față de situația prezentă o oră, la clasa a 5-a.
Citește „Priorităţile strategice ale Ministerului Educaţiei şi planurile de acţiuni sectoriale pentru anul 2016” AICI
surse: Realitatea.net, edu.ro
Comentariile portalului
"Cristi", nu te mai lauda singur ca esti penibil 🤣🙈
Domnule Greiere, cred ca exact ce spuneti dvs reiese si din comentariul domului Orlando Toader, de la Lunca Muresului, acesta fiind si motivul pentru care l-am citat si pentru care (...)
Doamna Medeleanu, sunteti jurnalist, aveti toate parghiile necesare pentru a afla adevarul. Eu nu le am. Am doar prieteni care, cu bunavointa, m-au informat corect. Cererea de executare a acelui (...)