sâmbãtã, 18 mai, 2024

Mircea Rednic: „Vreau să scăpăm de acest loc de baraj și am argumente”

de Lucian Dănilă | 28 octombrie 2023, 2:54 PM | Sport

0

UTA s-a antrenat la Mogoșoaia, iar mâine de la ora 14:00, pe arena „Ion Oblemenco” din Bănie, va întâlni echipa FC U Craiova în cea de-a XIV-a etapă din Superliga. „Vreau să scăpăm de acest loc de baraj și am argumente”, spune Mircea Rednic înaintea acestui meci și în urma a două jocuri bune făcute de gruparea arădeană cu Rapid și Farul.

Rednic a vorbit pe pagina de facebook a clubului atât despre jocul cu Farul, terminat la egalitate, scor 2-2, cât și de meciul de mâine contra echipei patronate de Adrian Mititelu, o echipă cu un lot valoros dar cu rezultate oscilante în acest sezon, de la acel 4-0 cu Farul, la meciuri precum acel 2-5 cu Rapid.

„Un meci important pentru noi. Înainte de meciul cu Farul am spus că aș fi mulțumit și cu un punct, dar la Craiova îmi doresc să luăm cele trei puncte, ținând cont și de situația noastră în clasament. Vreau să scăpăm de acest loc de baraj și am argumente, prestațiile din ultimele două meciuri, cu două echipe foarte bune. Echipa noastră a avut o evoluție bună, chiar foarte bună în prima repriză, la meciul cu Farul, dar nu e de ajuns. Îmi doresc să jucăm 90 de minute sau 95, cât durează meciul, să nu mai facem greșeli la faze fixe. Ăsta e un lucru care m-a deranjat, să primești gol din corner și dintr-o fază care a urmat unui corner, când toată lumea știa ce trebuie să facă. E vorba despre responsabilitate și ambiție”, a spus Mircea Rednic.

Antrenorul Bătrânei Doamne își dorește mai multă consistență și echipa să ducă ritmul pe care l-a arătat în prima repriză cu Farul pe tot parcursul jocului.

„Vreau ambele reprize să fie bune, nu doar una. Îmi doresc să fiu mai inspirat, iar jucătorii care intră să demonstreze că pot să mă bazez pe ei, mai ales în perioada asta, când jucăm la trei sau patru zile. Vreau să nu se simtă când fac schimbare, pentru că noi aici am pierdut. Cei care au intrat nu au mai avut aceeași prezență, același ritm, aceeași eficacitate. Nu am mai avut posesie, am pierdut foarte repede mingile. Analizez mai mult meciul pe care l-am jucat, dar și meciul cu Craiova lui Mititelu, e același lucru. Trec și ei printr-o perioadă grea, dar au în lot jucători care pot să facă diferența, jucători cu calitate. Problema lor e că au fost foarte multe schimbări la nivelul băncii tehnice, care se simt. Mai ales în ultimele declarații ale patronului echipei am văzut că încearcă să-i impulsioneze. Mai atacă unii jucători, e și bine și nu e bine. Despre cei care s-a vorbit că ar pleca din vară sau din iarnă pot să intre cu ambiție, deci o să ne aștepte un meci foarte greu”, a continuat Rednic.

Adversara de mâine a echipei arădene, FC U Craiova ocupă locul 12 în clasament, cu 14 puncte acumulate, două puncte mai mult decât UTA care e pe locul 14.