luni, 13 mai, 2024

Mircea Rednic: „Îmi cer scuze arbitrului Cojocaru, sunt supărat în primul rând pe noi”

de Lucian Dănilă | 12 mai 2023, 4:04 PM | Sport

0

Antrenorul Bătrânei Doamne, Mircea Rednic, nu poate uita cum a trăit mai ales finalul partidei de la Pitești, partidă în care FC Argeș și UTA au încheiat la egalitate, scor 2-2, cu un gol egalizator marcat dintr-un penalty dictat după consultarea VAR în minutul 97 și executat de Garita în minutul 114!

La cald, imediat după joc, Rednic l-a numit pe arbitrul Adrian Cojocaru „o pușcărie”, dar acum, la câteva zile după acele momente spune că își cere scuze de la el, dar lasă loc de un… „dar”. „Vreau să-mi cer scuze arbitrului Adrian Cojocaru. Deciziile care le-a lut la meciul cu FC Argeș au fost influențate. Accept, oricum, primele două penalty-uri pe care le-a dictat, dar pe al treilea nu am cum să-l accept. A fost un duel la marginea careului mare, am jucat și eu fundaș central și știu ce înseamnă să-ți atingi adversarul din inerție. Am văzut la meciul Milan cu Inter niște lupte și trânte… S-au uitat și cei din camera VAR dar nu au intervenit. Ar trebui să ne adaptăm puțin la fotbalul mare, la ce se joacă acolo, pentru că noi suntem de liga treia ca națiune fotbalistică”, a spus Mircea Rednic.

Antrenorul grupării arădene spune că nu s-a pus niciun moment problema să retragă echipa de pe teren. „Nu am vrut să scot echipa. Ce să fac, să pierd cu 3-0? Nu, am vrut doar să-i calmez în primul rând pe jucători, că erau foarte agitați”, a continuat Rednic.

Sunt supărat în primul rând pe noi, noi suntem primii vinovați. Greșelile pe care le-am făcut cu FC Argeș au fost mari. Nu trebuiau făcute, nu aveam voie să facem alunecare în careu când nu ai nicio șansă la minge, apoi să lovești un adversar în careu. Sunt greșeli individuale care ne-au costat punctele. La felul în care am jucat, meritam să câștigăm la Pitești. Însă, îmi reproșez că nu ne-am mai făcut jocul nostru de pase, am jucat individual, am fost egoiști. În niciun caz nu am cerut echipei să se retragă, dar știți problema noastră, după minutul 70 nu suntem suficient de pregătiți fizic. Iar atunci, pentru că nu poți, iei decizii dintre cele mai rele. Sunt supărat că nici schimbările pe care le-am făcut nu a adus nimic în plus, cu excepția lui Cascini, care a mai ținut de minge cât de cât. Restul nu au adus un plus, cu toate că am introdus pe teren trei jucători care au fost titulari în precedentul joc. Am și discutat cu Ubbink, Otele și Milosevic înainte de joc, le-am spus că au evoluat în ultimele două partide, așa că vreau să dau șansă și la alți jucători. Dar, că vreau ca în repriza a doua, când sigur vor intra, să aducă un plus. Milosevic a rămas dator după ce am văzut până acum, așa că nici nu face deplasarea la Mioveni, am și alte variante în atac. L-am luat pe Patrick Pășcălău, care e acolo lângă Claudiu (n.r. Keșeru) și Virgil (n.r. Postolachi)”, a declarat Rednic.

Dacă noi dădeam golurile la ocaziile pe care le-am avut nu ne mai egalau, puteau să mai dea un penalty, se termina 3-2 și asta era. Puteam da 3-0, sau apoi 3-1, dar am fost egoiști. Otele a avut acel șut în minutul 93, la 2-1. Bine, a fost șut, dar el putea să-i dea pasă lui Ubbink care era singur pe 11 metri. Să dea gol și nu-i mai spune nimeni nimic, dar așa… Putea să fie mai bine, acum discutam altfel, acum vorbeam de salvare directă și programarea era altfel. De când sunt eu am luat 3 goluri din 4 penalty-uri, Clujul nu a avut ocazii, Sibiul o jumătate de ocazie, ăștia (n.r. FC Argeș) au avut un șut pe lângă și o dată a scos Florin Iacob. Dar, știu cum e fotbalul, așteaptă greșeli și noi am făcut prea multe”, a continuat Mircea Rednic.

UTA a plecat în această după amiază spre Mioveni, dar va face o escală până mâine la Sibiu acolo unde va face și un antrenament. Meciul CS Mioveni – UTA se joacă duminică de la ora 13.30 și va fi televizat.