joi, 18 aprilie, 2024

Mbappe și Giroud au dus Franța în „sferturi”! „Cocoșii” se alătură Olandei și Argentinei

de Lucian Dănilă | 4 decembrie 2022, 7:32 PM | Sport

1

Se cunosc deja trei echipe care au atins faza sferturilor de finală la Campionatul Mondial din Qatar. O competiție a surprizelor, Mondialul din Qatar își cerne ușor sita și rămân în competiție favoritele.

Olanda (n.r. oficial, Țările de Jos) a trecut de Statele Unite ale Americii cu scorul de 3-1 după o evoluție excelentă îndeosebi a fundașului lui Inter, Dumfries. El a fost coautor la golurile lui Depay și Blând, după care a marcat pentru 3-1. Pentru americani a înscris Wright printr-o execuție care a sfidat legile fizicii.

Tot ieri seară, Argentina, care a început campionatul cu o înfrângere șoc în fața Arabiei Saudite, și-a respectat statutul de favorită și a trecut cu 2-1 de Australia. Messi a deschis scorul, apoi Alvarez a făcut 2-0, după care australienii au marcat în urma unui autogol al lui Enzo Fernandez.

Astăzi, Franța, cu Mbappe într-o zi excelentă, cu Giroud, Griezman și Rabbiot la turație maximă, a trecut de Polonia lui Lewandowski.

Lewandowski putea deschide scorul în minutul 21, dar n-a cadrat un șut de la marginea careului (’21). Campioana mondială a replicat cu o fază în viteză, centrarea lui Dembele a fost prea puternică însă pentru ca Giroud să ajungă la timp și să împingă balonul în plasă (’28).

Apoi am asistat la, probabil, ratarea turneului, de trei ori la aceeași fază! Piotr Zielinski și Kaminski au fost anihilați de Lloris și Varane, de două ori de pe linia porții (’37).

Franța avea să deschidă scorul chiar înainte de pauză. Mbappe l-a servit ideal pe Giroud, iar atacantul lui AC Milan a semnat reușita 52 la națională, devenind astfel cel mai bun marcator all-time al reprezentativei Cocoşului Galic.

Franța a defilat în repriza a doua. „Foarfeca” lui Giroud a fost anulată pentru un fault în atac al lui Varane. Pe final a intrat în scenă Mbappe. Superstarul lui PSG a avut timp să-și așeze balonul și l-a executat pe Szczesny (’74). În prelungiri, „decarul” lui Deschamps a dus scorul la 3-0 cu o „rachetă” la vinclu (’90+1).

Scorul final l-a stabilit Lewandowski, după un penalty dictat cu ajutorul VAR (’90+9).