joi, 28 martie, 2024

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Arabia Saudită

de - | 27 martie 2022, 10:20 PM | Sport

0

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Arabia Saudită. Piloții Ferrari, Charles Leclerc și Carlos Sainz au completat podiumul. Lewis Hamilton a terminat pe locul 10, ultimul din puncte, după ce a pornit de pe locul 16 al grilei de start.

Între campionul mondial en-titre, Max Verstappen, și pilotul Ferrari Charles Leclerc pare să se contureze o adevărată rivalitate în sezonul 2022 din Formula 1. Ca și în prima etapă din Bahrain, cei doi au fost implicați într-un duel spectaculos pentru victorie. De data această, olandezul a avut câștig de cauză, scrie gsp.ro.

Tururile 36-38 au oferit cele mai spectaculoase imagini ale cursei. În cele trei tururi, nu mai puțin de trei piloți au abandonat. Motoarele de pe monoposturile lui Fernand Alonso și Daniel Ricciardo, iar cele două mașini au rămas blocate pe pistă. S-a rulat în spatele safety car-ului până în turul 41. A abandonat și Valtery Bottas.

După reluare am avut parte de un turneu de excepție între Charles Leclerc și Max Verstappen, încheiat în favoarea olandezului. Campionul mondial en-titre l-a depășit pe monegasc în turul 47 și a obținut prima victorie a sezonului, scrie gsp.ro.

TOP 4: 1. Verstappen, 2. Leclerc, 3. Sainz, 4. Perez