luni, 10 februarie, 2025

Special Arad Logo

    De ce stagnează, din nou, lucrările la podul metalic de la Lipova

    de Raluca Medeleanu | 13 ianuarie 2025, 1:37 PM | Administraţie | Lipova | Topic special

    2

    (foto: Banatul de Altădată)

    Refacerea podului metalic de la Lipova pare sub semnul ghinionului. De câțiva ani, lucrările se fac pe bucăți, după care se pun pe pauză, ca apoi să fie reluate. Ultima piedică a fost cauzată de o reclamație ce viza modul în care s-a efectuat sudura, iar Primăria Lipova a fost nevoită să solicite o nouă expertiză pentru a verifica situația semnalată.

    Lucrările la pod au început în 2019, dar după nici un an constructorul Javier Impex a renunțat la proiect întrucât s-au descoperit probleme structurale neevaluate inițial.

    După ce s-a revizuit proiectul, în 2023, lucrările au fost reluate de asocierea dintre Tehnodomus SRL și Nem Construct SRL (din Timiș), firme care aveau la dispoziție 12 luni pentru ducerea la bun sfârșit a șantierului.

    Astfel, muncitorii au continuat lucrările pe parcursul acelui an, doar ca să fie sistate din nou în toamnă. Și sistate au rămas până la ora actuală.

    podul metalic Lipova

    Florin Pera, primarul orașului Lipova, a declarat pentru Special Arad că refacerea podului este realizată într-un procent de aproximativ 50%. 

    „Lucrările sunt sistate acum din cauza condițiilor meteorologice, dar de ce au fost oprite și până acum? S-a făcut o nouă expertiză la ce s-a lucrat, la suduri, pentru că a fost o reclamație că sudurile nu au fost conforme, dar s-a adeverit până la urmă că sunt conforme”, ne-a explicat Florin Pera.

    Primarul susține că lucrările vor fi reluate când va veni vremea mai călduroasă, adăugând că va încerca să includă în proiectul actual și iluminatul arhitectural care era prevăzut în proiectul inițial din 2019.

    În ceea ce privește costurile, primarul susține că nu sunt prevăzute majorări suplimentare față de cele aprobate în 2023, astfel că investiția se ridică în continuare la 10,3 milioane de lei.

     

    • Citește și: Refacerea podului metalic din Lipova costă de 3 ori mai mult față de suma prevăzută în proiectul inițial · Special Arad

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comentarii

    Scrie un comentariu

    3 + 1 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.