joi, 28 martie, 2024

Livakovic duce Croația în sferturile Mondialului din Qatar

de Lucian Dănilă | 5 decembrie 2022, 7:58 PM | Sport

0

Croația a trecut de Japonia și s-a calificat în „sferturile” Campionatului Mondial de fotbal. A fost 1-1 la finalul reprizelor de prelungiri și 3-1 pentru europeni la penalty-uri.

Croația va juca în „sferturi” împotriva învingătoarei dintre Brazilia și Coreea de Sud. Partida e programată vineri, 9 decembrie, de la ora 19:00.

Daizen Maeda, atacantul lui Celtic, a deschis scorul în finalul primei reprize, dar după pauză, Croația a pus stăpânire pe joc și a egalat în minutul 54, prin lovitura superbă de cap a lui Perisic.

Loviturile de departajare au fost dominate de inspirația lui Dominik Livakovic. Portarul croaților a adus aminte de paradele lui Duckadam, din 1986, și a blocat execuțiile lui Minamino, Mitoma și Yoshida. Vlasic, Brozovic și Pasalic au transformat pentru europeni și au adus o calificare dramatică.