Iohannis, despre verificarea de către ANAF a profesorilor care dau meditaţii: „Cine realizează un venit, trebuie să plătească un impozit”
Preşedintele Klaus Iohanis a afirmat că oricine realizează un venit trebuie să plătească un impozit, referindu-se la profesorii care dau meditaţii, dar a precizat că are „oarece întrebări” dacă profesorii sunt prima categorie care trebuie verificată de ANAF.
Iohannis a fost întrebat, marţi, într-o conferinţă de presă, cum i se pare anunţul ANAF de a-i verifica pe profesorii care dau meditaţii. „Cred că cine realizează un venit trebuie să plătească un impozit şi ANAF-ul are treabă cu colectarea impozitelor şi cu verificarea. Dacă profesorii sunt prima categorie care trebuie verificată, am oarece întrebări în această speţă, însă nu se pot accepta excepţii. Cine face venit trebuie să plătească un impozit corespunzător. Dacă ANAF-ul va verifica categoriile unde se realizează evaziune pe scară un pic mai largă, atunci colectarea poate să devină mai eficientă”, a afirmat Iohannis.
Întrebat dacă mai are foşti colegi care dau meditaţii, preşedintele a răspuns: „Mai există profesori care fac meditaţii şi cred că plătesc impozit”.
Sursa: adevarul.ro
• Citește și: Părinții se ruinează financiar pentru promovabilitatea copiilor. Meditațiile – necesitate sau constrângere? – Special Arad

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)