Încetinitorul de particule – Nu în premieră, dar la „The Premiere”, Bibi a fost mic și a rămas cu micu’





Nu mă mai ascund după claviatură, recunosc spășit că găsesc din ce în ce mai greu evenimente și acțiuni demne de menționat legate de administrarea Aradului. Chiar dacă vicele Lazăr, da, cel cu pălăria de pelerin, ne comunică la conferința de presă că sunt în derulare investiții de jumătate de miliard de lei în Arad și că se lucrează în draci pe zecile de șantiere.
Eu am un șantier pe Războieni, în Grădiște, de vreo două luni, din cauza căruia trebuie să ocolesc ca să ajung acasă cu mașina – se înlocuiesc ceva țevi bag seama -, mă gândesc că Domnul Lazăr le-a avut în vedere. La numărătoare, că la activitate nici nu ar fi cazul.
Rămâne UTA, iar mai nou și echipa de baschet fete. Singurele lucruri care funcționează ca lumea pe aici, nu e de mirare că după conferința de presă fug toți la meci. La meciuri, mai precis, săptămâna trecută fiind deosebit de tumultoasă din acest punct de vedere. UTA și-a asigurat rămânerea în prima divizie, iar fetele de la baschet s-au luptat năprasnic pentru titlu. Cu Sepsi amândouă și la amândouă, de fapt trei meciuri, floarea cea vestită a politicii arădene era în primele rânduri. La baschet mai ales Bibi, cel care, cum vom vedea, mai nou nu are ce căuta lângă omul providențial. De Ghiță Falcă vorbim, evident.
Are în schimb păreri. De Bibi vorbim, normal, de această dată. Nu neapărat în contradictoriu, mai exact în răspăr, manifestările în răspăr fiind o specialitate Bibarț. În acest spirit a vorbit și de investitorii de la UTA, respectiv cei, în frunte cu Simion Apreotese de la Alexander International. Pe care nu îi cunoaște, dar speră să îi cunoască, nu de alta, dar oricând e gata să discute despre bani.
Au mai fost și niște vizite de ministru, inclusiv una de fost ministru. Iar acesta, de Vela vorbim, e un cunoscut al locului, posibil și lui Bibi, din moment ce omul este deosebit de interesat de vânătoare, probabil singurul lucru la care actualul nostru primar se pricepe pe bune.
Domnul Marcel Vela, fost ministru de interne în guvernele Orban, și-a făcut apariția și la sindrofia penelistă despre care vorbim în cele de mai jos, un fel de eveniment monden care a încheiat vineri în trombă săptămâna politică arădeană în așteptarea grătarelor de duminică, 1 Mai.
Sindrofia a a avut ca obiect și scop alegerea conducerii Ligii Aleșilor Locali, orice ar putea însemna asta. Nu e vorba de Liga 1, nici de Premier League, deci nu de sport vorbim noi aicea. Ci de primarii și consilierii PNL din județ, adunați ca să nu fie împrăștiați, dar mai ales, credem noi, să nu-și ia nasul la purtare. Și adunați nu oriunde, ci la complexul ceremonial (nunți, botezuri și sindrofii de partid) „The Premiere” de lângă aeroportul pustiu și vizavi de pădurea Ceala.
Până și asta ne pune pe gânduri din moment ce până acum peneliștii conduși de Falcă se adunau la astfel de ocazii la un complex ceremonial mult mai cunoscut arădenilor, „Marem” după numele său.
„The Premiere” este de anul trecut și printre proprietari se află și un politician local destul de cunoscut și popular, dar care, cel puțin din câte știm noi, nu era la PNL, ci la partidele chiar concurente. În frunte cu PSD, înainte de toate. Este drept, mai nou cele două sunt în alianță guvernamentală și se înțeleg al naibii de bine. Deci nimic deosebit la Arad din acest punct de vedere, așa încât îl înțelegem și pe fostul ministru al lui Ludovic Orban, de Marcel Vela vorbim, normal, cel care a transmis aprecierea conducerii centrale organizației arădene.
Precis cui, nu prea știm, chiar dacă Bibarț era apropiat de Orban, în timp ce Falcă s-a cam dezis de el la timpul oportunist, dar, cum am spus, Vela este și vânător înfocat.
Ceea ce este sigur, dacă vă uitați pe una dintre fotografiile făcute cu această ocazie și o comparați cu cea făcută la meciul de baschet, Bibi nu se simțea deloc în apele lui lângă aeroport. Noroc că nu sunt avioane, deci e evident, nu s-a speriat de ele. De ce s-o fi speriat Bibi la „The Premiere” putem doar bănui, având în vedere că președinte al ligii aleșilor a fost ales primarul din Ineu, cunoscutul Abrudan, cel aflat ani de zile la cuțite cu și mai cunoscutul Ghiță Falcă.
Adică, cum ar veni, Ghiță nu i-a cerut mâna lui Bibi, a optat mai bine pentru un vechi adversar, indicând astfel foarte clar regula jocului. Ori ești cu mine, pare a spune Falcă prin acest scenariu – deducem că Abrudan, cel care, susținut de Ludovic Orban, a pierdut acum cinci ani în favoarea lui Petru Antal, s-a mai dat pe brazdă – ori poți urmări avioanele inexistente de pe aeroportul din Arad. Ori te duci la concertul Open Air direct pe aeroport să vezi cum o duc cei care mă ascultă și mă respectă!
Sau poți să vorbești la Antena 3 cât vrei că aici la Arad nu te bagă în seamă nimeni, pentru arădeni primar este Lazăr Faur, el și pălăria sa, ceea ce este o aceeași Mărie, adică, pardon, Ghiță. În loc să faci pe neznaiul, dându-te rotund cu relațiile tale obscure, mai bine ai pune osul, uite așa cum fac ceilalți de aici din spatele meu.
Geanina, imediat după mine, Cionca nițel mai lateral, Bâlcea și Lazăr cel pomenit, să nu uit nici de Ionel, asta ca să nu mai vorbesc de Doru Sinaci, cel care n-a fost nici măcar pădurar acolo, ci un amărât de jurnalist și acum uite-l în rândul doi, chiar dacă nițel plictisit. Ce să faci, la Prefectură e plictis mare, nu e ca în redacții.
Asta e, Bibi dragă, dacă îl ascultai și te conformai, acum nu Abrudan, ci tu erai președintele Ligii Aleșilor Liberali.
Adică, ca să rămânem la imaginea nunții de lângă aeroport: aceeași Mărie fără pălărie.
Și un mic de 1 Mai…
Comentariile portalului
Am spus că e un discurs de scrântit. Ura, intoleranța, grobianismul sunt promovate inclusiv de Gică Ultras, Tuta von Gavrilă și alții. Așa zici tu la (...)
Unde e ura, grobianismul, intoleranta si proasta crestere in acel discurs lasand la o parte continutul ezoteric destinat credinciosilor? As zice ca apelativele de tip "diliu", "limacsi", "scrantit", "pleava", samd (...)
Probabil are ceva post la Dinamo