joi, 25 aprilie, 2024

În sfârșit: UTA a spart gheața pe noul „Neuman”! Denis Rusu a marcat în victoria contra Chindiei și va rămâne în istoria acestui club legendar (FOTO)

de Lucian Dănilă | 24 octombrie 2020, 10:27 PM | Sport

0

Era 29 februarie 2020, chiar de ziua mea… Da, o sărbătoresc o dată la patru ani, și s-a întâmplat ca UTA să joace cu Ripensia. A fost o victorie netă pentru arădeni, cu 3-0, iar în poarta  bănățenilor era Horațiu Moldovan, cel care acum îmbracă tricoul echipei arădene.

Era victoria care consolida poziția de lider pentru UTA în clasamentul ligii secunde, dar nimeni nu știa atunci ce va urma. A fost ultima partidă cu spectatori pentru gruparea antrenată de Gyuszi Balint. Aveam să intrăm în starea de urgență din cauza noului coronavirus, să stăm luni de zile izolați în case, să ieșim pe poartă doar cu declarații scrise, iar fotbalul a intrat puțin în hibernare. Am trecut prin emoțiile acelui play-off pentru promovare pe care nu-l vom uita niciodată. Sunt opt luni fără câteva zile de la data de 29 februarie, opt luni în care nu am mai văzut nicio victorie a Bătrânei Doamne pe teren propriu, fie că vorbim despre arena „Motorul”, fie că vorbim despre noul stadion „Francisc Neuman”.

Din acea ultimă zi de februarie, UTA a mai câștigat doar trei meciuri: cel la „masa verde” cu Snagov, apoi în play-off la Mioveni și acum câteva săptămâni la Dinamo. Trei victorii în opt luni… Dar echipa arădeană nu a stat rău nici la capitolul înfrângeri. A pierdut acele meciuri de pe teren propriu în play-off, cu Turris și Rapid, și meciul cu Poli Iași, tot la Arad. În toate celelalte meciuri a fost egal…

După remizele cu Voluntari și Clinceni, dar și înfrângerea cu Poli Iași, toți suporterii arădeni așteptau victoria pe teren propriu cu Chindia. Gândul acesta că nu poate bate pe nimeni acasă atârna greu mai ales la psihicul jucătorilor și staff-ului tehnic. Meciul se anunța unul foarte dificil pentru că, așa cum am putut vedea în primele șapte etape din Liga 1, este un campionat de uzură, cu multe remize, cu puține goluri, un campionat în care principala armă a tuturor echipelor implicate este organizarea defensivă. La asta ne-am așteptat și astăzi, Chindia fiind o echipă care a primit doar 4 goluri în șapte partide, trei dintre ele la meciul cu Hermannstadt pierdut „acasă” cu 1-3. În alte cinci meciuri, echipa lui Săndoi nu a primit gol!

Peste toate acestea, UTA îi avea acasă, în izolare, pe Hora, Melinte, Florin Ilie, Balauru și Tomozei, toți fiind infectați cu COVID-19! Și la Chindia lipseau patru jucători din cauza acelorași probleme, cei mai mulți dintre ei fiind cei care se încadrau la regula Under 21.

Începutul jocului a aparținut echipei din Cetatea Chindiei. Nu a creat pericol la poarta lui Iacob, dar dominau jocul din punct de vedere al posesiei. La UTA am văzut același început ca și la partida cu Clinceni. Un joc previzibil, cu multe mingi aduse în cele două benzi dar fără nicio șansă de a se ajunge la finalizare. Cele două defensive au funcționat ireproșabil aproape toată repriza. Bustea a fost primul care i-a dat de lucru lui Aioani, dar lovitura sa de cap a fost prinsă de portarul Chindiei. Cu câteva secunde înainte de fluierul final al primei reprize, UTA putea da lovitura prin Rusu. În urma unei faze fixe, mingea a fost centrată în careu de Vlad Morar, Albu a trecut pe sub ea și Denis Rusu a trimis din poziție destul de incomodă în piciorul lui Aioani. S-a intrat la vestiare cu rezultatul de 0-0.

Startul părții secunde a aparținut tot târgoviștenilor, dar la fel ca în prima repriză gruparea antrenată de Emil Sândoi a preferat un joc de posesie, iar orice încercare de pătrundere spre careul lui Iacob se lovea de Albu sau Benga, dar și de Bustea și Simos Roumpullaku, care au făcut un excelent joc defensiv.

Golul avea să vină în minutul 52. A fost o acțiune plecată de la Neluț Roșu care l-a angajat pe Simos Roumpullaku, greco-albanezul a centrat în careu, pe jos, Cipri Rus i-a așezat mingea lui Denis Rusu iar micuțul fotbalist venit de la Șoimii Lipova l-a driblat spre dreapta pe Pițian și a trimis perfect chiar în interiorul plasei laterale, plonjonul lui Aioani fiind inutil. Primul gol pentru Denis Rusu la Liga 1 la primul său șut pe poartă de când îmbracă tricoul roș-alb! Bucuria a fost imensă și se poate vedea și în fotografia de mai jos. Gyuszi Balint se simțea ca un leu în cușcă și a avut un moment de descărcare nervoasă în momentul în care l-a îmbrățișat pe Simos.

IMG 1638

Era 1-0 pentru UTA dar am mai văzut așa ceva și la partida cu Poli Iași. Mai erau de disputat mai mult de 40 de minute și arădenii trebuiau să dea dovadă de spirit de echipă, de determinare și de inteligență în interpretarea fiecărei faze.

Chindia a ieșit mai mult la joc. Cornel Dinu a trimis un șut puternic din afara careului dar Iacob a respins de la rădăcina barei. După minutul 60, Sândoi i-a trimis în teren pe Martac și Neicuțescu pentru a înviora jocul ofensiv al echipei sale, dar orice minge era trimisă în careu se lovea de „turnurile de control” Albu și Benga, iar tot ceea ce trecea de ei ajungea în brațele lui Iacob. În minutul 69, Benga a fost providențial în fața lui Rață, care a șutat din interiorul careului în piciorul fundașului echipei arădene.

Ursu putea să aducă liniștea în minutul 71. Lansat în careu de Cipri Rus, mijlocașul de bandă al echipei UTA s-a trezit în poziție de singur cu portarul, puțin lateral, dar șutul său a fost prea slab și Aioani a reținut fără probleme. A fost ultima ocazie importantă a meciului, un meci care va rămâne în istorie ca prima victorie pentru UTA pe noua arenă „Francisc Neuman”. În istorie va rămâne și Denis Rusu, copilul de doar 19 ani fiind cel care a dus cele trei puncte. Randamentul acestui fotbalist extrem de talentat este incredibil. În doar patru meciuri jucate ca titular, Denis a reușit să obțină un penalty din care s-a marcat unicul gol al victoriei cu Dinamo, apoi a „scos” acea lovitură liberă din care Hora a egalat la Mediaș cu Hermannstadt, iar astăzi a marcat golul victoriei după o execuție superbă. Amintesc aici și sumedenia de lovituri libere pe care le-a obținut la meciul cu Academica Clinceni, toate aceste reușite recomandându-l ca cel mai bun jucător din compartimentul ofensiv al echipei.

UTA este în „clasamentul LIVE” pe poziție de play-off! O singură înfrângere, două victorii și cinci rezultate de egalitate, un bilanț care ne arată că echipa lui Gyuszi Balint a făcut față cu brio trecerii de la nivelul inferior, Liga 2, la cel mai înalt nivel al fotbalului românesc.

M bucurie

UTA Arad – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

A marcat Denis Rusu (52)

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Albu, Benga, Simos Rompoullakou – Isac (90 Erico da Silva), Roșu – Tescan (46 Ursu), Morar (75 Ioniță), Denis Rusu – Cipri Rus (88 Buhăcianu). Rezerve: Moldovan – Oroian, Popescu, Ursu, Klapan, Miculescu, Buhăcianu, Ioniță, Da Silva. Antrenor: Laszlo Balint.

Chindia: Aioani – C. Dinu, Pițian, Bourama, A. Ioniță (65 Martac) – Neguț (78 Diaz), Rață, Berisha (65 Neicuțescu), Yameogo (87 Cherchez) – D. Popa, D. Florea. Rezerve: Moldovan – Cherchez, Martac, Negrea, Atanase, Neicuțescu, Diaz Grassano. Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitri: Iulian Dima (București) – Alexandru Cerei, Gero Szabo (ambii din Cluj).

Rezervă: Andrei Țiții (din Șura Mică Sibiu).

Observator de arbitri: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe).