sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Iga Swiatek, pentru a treia oară campioană la Roland Garros după finala cu Karolina Muchova

de - | 10 iunie 2023, 7:17 PM | Sport

0

Iga Swiatek (1 WTA, 22 de ani, Polonia) a învins-o pe Karolina Muchova (43 WTA, 26 de ani, Cehia), scor 6-2, 5-7, 6-4, și este campioana de la Roland Garros 2023.

Iga Swiatek era campioana en-titre de la Paris, avea bilanț 100% în finalele de Grand Slam din carieră, 3 din 3, iar parcursul din acest an fusese mult mai lin pentru poloneză.

Muchova venea după o semifinală epuizantă, 3 ore și 17 minute în fața bielorusei Sabalenka. Primul set nu a avut istoric. A fost 6-2, după 45 de minute, și un joc aproape de perfecțiune al polonezei, doar 5 erori neforțate.

În debutul setului secund s-a făcut rapid 3-0 pentru Swiatek și nimic nu anunța tresărirea Karolinei Muchova. Aceasta a revenit însă, a egalat la 3, apoi a servit pentru set la 5-4 dar Iga a rezistat și totuși avea să câștige cu 7-5 pentru a trimite meciul în setul decisiv.

Acolo s-a jucat care pe care. Muchova a început setul cu avantaj de 2-0, Swiatek a revenit, dar tot Muchova a avut minge de break la 4-4, însă poloneza a salvat situația și avea să câștige în cele din urmă cu 6-4, al treilea său trofeu la Paris și al patrulea trofeu de Grand Slam din carieră.