„ICIM-ul” a avut nevoie de prelungiri în primul meci al finalei mici: 90-80 cu Olimpia Brașov

de Dan Lazăr | 6 mai 2021, 7:08 AM | Recomandările editorilor | Sport | Știri Arad

0

În finala mică a Ligii Naționale de baschet feminin, FCC Baschet Arad a dispus de Olimpia Braşov, cu scorul de 90-80, meciul având nevoie de prelungiri, în cele cinci minute suplimentare arădencele impunâdu-se cu 12-2.

Brankica Hadzovic a fost cea mai bună marcatoare a „galben-albastrelor” cu 23 de puncte (9 pase decisive), urmată de Angela Beadle cu 14 puncte, aceasta reușind și 17 recuperări.

Meciul doi va avea loc joi, tot la Polivalenta arădeană (ora 18.00), iar un eventual decisiv în 9 mai, la Braşov. Finala mică se joacă în sistemul „cel mai bun din trei partide”.

Sepsi are 1-0 cu Satu Mare în lupta pentru titlu

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia CSM Satu Mare, scor 69-68 (31-31), în primul meci din cinci programate în finala Ligii Naţionale. Finala este a treia dintre cele două echipe şi a şasea consecutivă pentru Sepsi Sfântu Gheorghe, performera ultimilor ani în Liga Naţională.

Meciul doi va avea loc tot la Sfântu Gheorghe, joi, după care seria se mută la Satu Mare, în 10-11 mai, iar un eventual meci cinci va reveni la Sfântu Gheorghe, în 14 mai.

Rebekah Gardner a fost cea mai bună marcatoare de la Sepsi cu 18 puncte (8 recuperări), urmată de Jovana Pasic cu 16 puncte, iar arădeanca Andra Mandache a înscris 11 puncte. Coșul victoriei a fost reușit de fosta arădeancă Anne Marie Părău.

În meciul pentru locurile 5-6, CSM Târgoviște vs. Phoenix Constanța 68-57, iar în confruntarea pentru locurile 7-8: „U” Cluj-Napoca vs. CS Agronomia București 80-55.