Hora ar putea absenta o lună! Atacantul echipei UTA a ieșit accidentat în prima parte a meciului cu FC Argeș

de Lucian Dănilă | 27 ianuarie 2021, 12:11 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Ioan Hora ar putea lipsi o lună de pe gazon după ce a părăsit accidentat terenul în minutul 37 al jocului pierdut de UTA, scor 1-2, pe teren propriu cu FC Argeș. Fotbalistul Bătrânei Doamne a resimțit o problemă musculară și i-a lăsat locul în teren lui Liviu Antal.

După primele examinări medicale se pare că Hora a suferit o ruptură musculară, un diagnostic mai grav decât cel la care se așteptau cei din staff-ul tehnic care sperau că este vorba despre o contractură sau o leziune musculară. Astfel, Ioan Hora ar putea absenta de pe gazon patru săptămâni, timp în care UTA va evolua în șase partide.

Atacantul echipei arădene ar putea rata meciurile cu Poli Iași (n.r. astăzi de la ora 17.30), cu Dinamo (a), Clinceni (d), Hermannstadt (a), Chindia (d) și FC Botoșani (a), urmând să revină în partida contra fostei sale echipe, Gaz Metan Mediaș, meci care va avea loc pe terenul grupării din județul Sibiu.

Hora a avut o evoluție bună în meciul cu FC Argeș în cele doar 37 de minute în care a evoluat, acesta având cele mai mari șanse de gol în prima parte, dar la ambele a intervenit salvator portarul Greab.

Atacantul grupării roș-albe urmează să mai fie supus unor examinări pentru a se cunoaște exact diagnosticul și perioada de recuperare.