miercuri, 24 aprilie, 2024

Update 3Hlistei, de trei puncte în Oltenia! UTA a debutat cu victorie în Liga a 3-a

de Lucian Dănilă | 5 septembrie 2014, 5:31 PM | Sport | Topic special

0

UTA a debutat în Liga a 3-a, ligă în care nu a evoluat niciodată în istorie. Un număr de aproximativ 40 de suporteri arădeni se află în Oltenia și cântă neîncetat. Roli Nagy, antrenorul Bătrânei Doamne a avut parte de o primă surpriză neplăcută…

Copil a ieșit la încălzire, dar a simțit dureri la coapsă și a fost înlocuit în ultimul moment cu Marius Chindriș. „Am simțit încă de miercuri dureri la coapsă. Cred că am o întindere, sper să nu fie gravă. Am ieșit la încălzire dar nu puteam lovi mingea. Mă doare destul de tare”, spune Dumitru Copil.

UTA a controlat primele 30 de minute ale jocului și chiar și-a creat o bună ocazie de a marca prin Ousmane Gueye.

De remarcat că în primul 11 al echipei arădene, nu mai puțin de 10 sunt arădeni! Al unsprezecelea este senegalezul Ousmane.

UPDATE 1

În minutul 43 UTA a deschis scorul prin Cătălin Hlistei. „Brilliantul” din echipa lui Roli Nagy a trimis cu capul în plasă mingea centrată în careu, la bara a doua spun cei aflați la Ișalnița, de Norbert Varga!

UTA conduce la pauză cu 1-0 după o primă repriză pe care a dominat-o din punct de vedere al posesiei.

UPDATE 2

După 55 de minute UTA continuă să conducă cu 1-0 prin reușita lui Hlistei. Nagy nu a făcut, încă, nicio schimbare în efectivul arădenilor. Antrenorul oltenilor a mutat la pauză, Țenovici luându-i locul lui Scarlat. Craiovenii s-au apropiat o singură dată periculos de poarta lui Bodea, dar portarul echipei UTA a fost la post.

UPDATE 3

Senegalezul Ousmane a ratat cea mai mare ocazie a echipei arădene. În minutul 60 acesta a scăpat singur cu portarul advers dar l-a luat la țintă pe acesta și a ratat oportunitatea desprinderii pe tabela de marcaj!

Petrică Dragoș i-a luat locul lui Cipri Rus imediat după ratarea lui Ousmane.

Până la finalul meciului Roland Nagy a mai recurs la trei schimbări. Voicu, Burlă și, în ultimele secunde, Cotoc, au intrat în formația arădeană. Niciuna dintre echipe nu și-a mai creat ocazii foarte importante, astfel că UTA a debutat cu victorie în eșalonul al treilea.