Hallo-WIN! Ce colți ai, Vlăduț… UTA, victorie cu iz european la Botoșani

de Lucian Dănilă | 1 noiembrie 2020, 1:36 AM | Recomandările editorilor | Sport

1

Vlăduț și-a scos colții tocmai în seara de Halloween. Nu a fost chiar Halloween, ci pentru noi, pentru cei care îndrăgesc UTA, a fost Hallo-WIN.

UTA a început meciul de parcă era Bayern Munchen. Timp de patru minute, echipa antrenată de Balint a asaltat careul gazdelor din Botoșani și după ce Cipri Rus a trimis peste din interiorul careului, Ursu l-a găsit excelent pe Vlăduț Morar și acesta a trimis pe lângă portarul Pap, iar Holzmann a fost cel care a atins ultimul mingea înainte de a intra în poartă. Era 0-1 și UTA și-a mai creat o ocazie prin Denis Rusu, dar șutul acestuia a fost apărat de Pap.

Au fost cele mai bune cinci minute pe care le-am văzut la UTA de când a promovat în prima ligă. Golul marcat, însă, a contat la mentalul jucătorilor și UTA a făcut pasul înapoi. Dacă începutul a fost comparabil cu jocul celor de la Bayern, ceea ce a urmat ne-a arătat o echipă mică care nu mai găsea soluții să iasă din propria jumătate. Iar cele cinci minute de vis s-au transformat în cinci minute de coșmar: Botoșani a întors scorul la 2-1 în doar cinci minute, prin golurile marcate din penalty de Keyta și Florescu în minutele 28 și 33. Dacă la primul penalty putem spune că Neluț Roșu l-a faultat pe Braun, cel de-al doilea a fost cam ușor acordat de „centralul” Feșnic după o cădere a lui Mihai Roman înainte de a fi atins de Iacob. Degringolada din jocul arădenilor putea fi taxată și de Florescu. Acesta a avut golul de 3-1 în vârful ghetei după ce i-a „suflat” mingea lui Isac și a rămas singur cu Iacob care a avut o intervenție extraordinară. Era 2-1 la pauză după o evoluție contrastantă a elevilor lui Balint.

Dar Gyuszi a găsit și soluțiile și cuvintele potrivite în cele 15 minute de la vestiare. Erico da Silva i-a luat locul lui Isac și după numai două minute egala cu o lovitură de cap în urma unei centrări a lui Vlăduț Morar. Erico a fost într-o poziție suspectă de offside, dar Feșnic a validat golul și era din nou egalitate: 2-2. S-a jucat pe contre. Gazdele de la Botoșani erau cei tehnici. Keyta l-a pus de multe ori în dificultate pe Bustea, iar Ongenda încerca și el să găsească culoarele spre poartă. UTA, însă, a părut echipa mai solidă, mai bine pregătită fizic și, ca și în meciul cu Hermannstadt, a pus stăpânire pe mijlocul terenului.

morar

Vlăduț și-a scos din nou colții în minutul 70. A executat perfect o lovitură liberă din apropierea liniei de margine direct la vinclul colțului scurt al porții lui Pap. Era 3-2 pentru UTA și se prefigura a doua victorie consecutivă pentru această echipă nou promovată care a pierdut un singur meci în primele nouă etape! Keyta și Ongenda au împins apoi jocul spre careul arădenilor, cea mai mare ocazie fiind ratată de Keyta care a trimis din careu direct în brațele lui Iacob.

Finalul a fost marcat de bâlbâiala lui Vali Buhăcianu. Atacantul echipei UTA a scăpat singur cu Pap care era ieșit la 30 de metri și în loc să încerce să îl depășească sau să trimită pe lângă acesta spre poarta goală, a pasat pentru Oroian, care a șutat într-un fundaș advers. A fost debutul lui Oroian la Liga 1. Mingea a rămas în posesia arădenilor și centrarea lui Bustea a ajuns la același Buhăcianu, singur în fața porții, dar la fel de indecis. Astfel, Vali a ales varianta de a dribla paralel cu poarta adversă în locul unui șut spre poartă și Feșnic a fluierat finalul: 2-3!

Vlăduț Morar a fost jucătorul providențial în această seară. Îmi aduc aminte o discuție cu Gyuszi Balint în urma unui meci în care Vlad Morar a avut o evoluție ștearsă: „Să nu vă așteptați ca Vlad Morar să se remarce prin determinare, să bage capul în ghetele adversarilor. Nu este acel tip de jucător, dar vor veni meciuri în care Vlăduț ca încununa prin reușitele sale munca întregii echipe. Este un jucător cu multă calitate”.

O victorie cu iz european pentru UTA, victorie obținută pe terenul unei echipe care a jucat în Europa League. FC Botoșani s-a despărțit în ultima perioadă de câțiva jucători importanți ca Dugandzic, Ofosu și alți jucători, dar este în continuare o echipă de temut în care evoluează Mihai Roman, Chindriș, Keyta sau Ongenda. În urma acestei victorii UTA a urcat pe locul 5 cu 14 puncte, luând locul adversarei din Botoșani care a fost pe locul 5 înaintea acestei etape.

FC Botoșani – UTA Arad 2-3 (2-1)

Keyta 28-11m, Florescu 33 11m / Vlăduț Morar 4, 70, Erico da Silva 48

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Țigănașu, Holzmann (77 Papa) – Rodriguez, Florescu (77 S. Camara) – Caia (8 Fili, 77 Târcoveanu), Ongenda, Keyta – Roman (66 Toutouh)

Rezerve: Hankic, Șeroni, Plămadă, D. Croitoru, Tîrcoveanu, E. Papa, R. Fili, S. Camara, Toutouh

Antrenor: Marius Croitoru

UTA: Iacob – Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku – Ursu (73 Oroian), N. Roșu, D. Isac (46 Erico da Silva), Denis Rusu (90 Alex Ioniță) – Cipri Rus (84 Klapan), Vlăduț Morar (84 Buhăcianu)

Rezerve: Erico, C. Popescu, M. Klapan, A. Oroian, D. Tescan, Buhăcianu, Alex Ioniță I, H. Moldovan

Antrenor: Gyuszi Balint