Gyuszi Balint: „Nu câștigăm la Arad și asta pentru mine este foarte deranjant”

de Lucian Dănilă | 6 octombrie 2020, 2:09 AM | Sport

0

„Toată săptămâna am discutat cu băieții, dar se pare că nu am reușit să-i fac să înțeleagă că trebuie să intrăm motivați, că trebuie să intrăm cu acea atitudine care ne permite să jucăm rapid, pentru că întâlneam o echipă foarte organizată care așteaptă orice greșeală de-a noastră.

Așa s-a și întâmplat, practic toate contraatacurile din prima repriză au venit în urma unor greșeli foarte mari de-ale noastre. Din fericire, ne-am trezit în repriza a doua, cel puțin ca mentalitate și atitudine. Trebuie să-i felicit pe băieți pentru repriza a doua, pentru că s-a văzut că și-au dorit și am abordat altfel și momentul de non-posesie. Am fost mai agresivi, dar ne-a lipsit luciditatea. Nu am putut să fructificăm nici fazele fixe, oaspeții au avut câteva ocazii bune pe contraatac din care am scăpat.

Se ridică din nou niște semne de întrebare. Trebuie să ne reglăm iarăși pentru că nu putem să ne săltăm din acea zonă a clasamentului. Cu o victorie astăzi am fi urcat până pe locul 6 și le-am spus băieților că e păcat să ratăm niște oportunități foarte bune de a urca în clasament. Dar, mai sunt meciuri, vedem ce facem în această pauză, după care să abordăm și următoarele meciuri. Toate partidele sunt grele, niciuna nu seamănă cu cealaltă. O să mergem la Hermannstadt, o echipă extrem de solidă, trebuie să pregătim foarte bine meciul, să încercăm să nu ne întoarcem cu mâna goală.

Din păcate nu putem câștiga la Arad și asta pentru mine este extrem de deranjant. Acest stadion nou încă nu ne-a adus acel sentiment al victoriei și este dureros că au trecut deja trei etape acasă și nu reușim să ne bucurăm nici noi și nici să-i bucurăm pe suporteri”, a spus Gyuszi Balint la microfonul Digisport imediat după jocul UTA – Academica Clinceni, scor 0-0.