joi, 28 martie, 2024

Gyuszi Balint: „Avem jucători cu un background fotbalistic important și ei trebuie să reacționeze”

de Lucian Dănilă | 3 aprilie 2021, 2:46 PM | Sport | Topic special

0

UTA se află în fața unui meci foarte dificil cu Sepsi, echipă care a obținut deja calificarea în play-off. Gruparea arădeană se află la ultima șansă de a câștiga vreun meci acasă în returul campionatului regular, de altfel gruparea antrenată de Gyuszi Balint având doar o victorie pe teren propriu din februarie anul trecut și până acum.

După înfrângerea de la Craiova, Balint și-a mustrat jucătorii și a declarat atunci că va purta discuții cu ei. „Jucătorii cred că au înțeles mesajul meu pentru că am avut discuții cu ei atât la nivel individual, cât și la nivel colectiv. În acest moment e nevoie de o reacție a lor, în primul rând individual, pentru că avem jucători care trebuie să reacționeze. Avem jucători cu un background fotbalistic important în vestiarul nostru și trebuie să reacționeze și ei.

Este un moment în care e importantă reacția lor. Bineînțeles că, până la urmă, și jocul colectiv e foarte important pentru că de acolo vin rezultatele, dar sunt momente în viața unei echipe când trebuie ca și anumiți jucători de la care sunt anumite pretenții să reacționeze și să-și demonstreze, într-adevăr, calitățile și valoarea”, spune Gyuszi Balint.

În luna decembrie, UTA a avut o serie de patru înfrângeri consecutive, totul culminând la acea vreme cu acel 0-6 umilitor în fața Astrei, meci disputat chiar pe arena „Francisc Neuman”. Acea serie de patru înfrângeri a fost întreruptă de o pauză de aproape trei săptămâni în perioada sărbătorilor de iarnă. Acum, UTA vine după trei înfrângeri consecutive în care nu a reușit să marcheze. Această serie de trei înfrângeri a fost oprită de pauza generată de meciurile echipelor naționale.

„Din anumite puncte de vedere, seamănă această pauză cu cea din decembrie. Totuși, atunci a mai fost și o perioadă de transferuri, când am reușit să o scoatem cumva la nivel de lot prin aducerea unor jucători care, din punctul meu de vedere, au venit cu un plus semnificativ de multe ori. E adevărat că și acum ne-a prins bine această pauză după o succesiune de meciuri împotriva unor echipe care emit pretenții la câștigarea campionatului și care nu s-au terminat bine pentru noi ca și rezultat, dar nu suntem singurii din campionat care au trecut prin această succesiune de meciuri cu rezultate nefaste. Sper să se demonstreze la meciul de duminică faptul că această pauză ne-a prins bine.
    Tot ce pot să spun este că ne-am pregătit bine, nu este ușor nici pentru fotbaliști nici pentru noi, ca antrenori, să gestionăm această pauză fără competiție, dar volumul de muncă a fost un pic mai mare decât de obicei. Săptămâna asta ne-am axat foarte mult pe detaliile tactice și pe recăpătarea prospețimii. Sunt perioade și perioade în forma sportivă a unui jucător.
    Avem o succesiune de eșecuri în care nu am reușit să marcăm, rămâne marea noastră problemă că dăm gol destul de greu chiar dacă din punct de vedere statistic ne creăm situații și ocazii și avem destul de multe avansări în jumătatea adversă. Nu o spun eu, o spune statistica, o spun rapoartele InStat, dar avem nevoie și de concretizarea acestor acțiuni. Sperăm să fim mult mai eficienți, pentru că în ultima perioadă eficiența a lăsat de dorit la noi să marcăm pentru că repet, este un aspect foarte important și să fim mult mai siguri în defensivă. Am lucrat toate aceste aspecte în această perioadă, am punctat fiecare detaliu care trebuia punctat și sper să se vadă și în evoluția echipei”, a încheiat antrenorul echipei UTA, Gyuszi Balint.

Meciul UTA – Sepsi va avea loc mâine, duminică 4 aprilie, începând cu ora 17.30.