marþi, 23 aprilie, 2024

Gyuszi Balint: „Am avut discuții cu jucători buni, doi dintre ei chiar ne-au refuzat”

de Lucian Dănilă | 11 decembrie 2022, 5:21 PM | Sport

0

UTA a remizat pe Cluj Arena, pe un gazon execrabil, în confruntarea cu Universitatea Cluj. A fost 0-0, după un meci cu două reprize diferite. Dacă în prima UTA a controlat jocul, în cea de a doua „U” a atacat mai mult și jucătorii formației arădene au arătat pe final că se mulțumesc cu un punct.

„Cel puțin în prima repriză am avut ocaziile mai multe și mai clare. În repriza a doua, s-a văzut și plusul de prospețime al celor de la U Cluj, care au avut cu o zi de odihnă mai mult. E un rezultat echitabil, chiar dacă ne-am dorit victoria. Le-am spus băieților că sunt mulțumit de atitudinea lor, dar mi-aș fi dorit mult să câștigăm acest meci.

Gazonul este o problemă și cred că s-a văzut cel mai bine la Mioveni, unde am jucat pe un gazon bun și am făcut un joc de pase consistent, ca urmare a unor acțiuni lucrate. E o situație care nu ne convine, dar trebuie să ne adaptăm. Este iarnă, este decembrie, și mă bucur că jucătorii au înțeles”, a declarat Balint.

În perspectivă, antrenorul Bătrânei Doamne spune că UTA are nevoie de întăriri pe mai multe posturi în pauza de iarnă, dar clubul se confruntă cu anumite probleme cauzate atât de poziția în clasament cât și de factorul financiar.

„Această poziție din clasament și faptul că n-am câștigat de ceva vreme este deranjantă. Căutăm soluții, nu este ușor. Am avut discuții cu jucători buni, doi dintre ei chiar ne-au refuzat. Jucătorii buni au mai multe opțiuni și trebuie să avem și criteriul financiar de partea noastră, dar și contextul.

Această luptă de la retrogradare nu ne ajută să atragem jucători de calitate în momentul ăsta. Avem nevoie de întăriri, dar prioritatea este ultimul meci din acest an. Ne dorim enorm să câștigăm”, a spus Balint.

A fost al patrulea meci de la revenirea lui Gyuszi Balint pe banca echipei UTA, iar arădenii nu au câștigat niciunul dintre ele. Două remize a obținut UTA cu Balint pe bancă, cu Voluntari și „U” Cluj, și două înfrângeri cu Petrolul și Sepsi.