luni, 24 martie, 2025

Special Arad Logo

    Gramatica va fi studiată din nou la liceu. Ministrul anunță noi materii: „Școala produce prea mult analfabetism funcțional”

    de - | 10 februarie 2025, 6:51 PM | Educaţie

    0

    Daniel David

    Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, spune că după mai mult de 20 de ani de lipsă vor fi readuse, potrivit noilor planuri, discipline care contribuie direct la cultura naţională, cum ar fi Istoria românilor, iar gramatica va reveni la liceu, informează ProTv.

    „Am cerut tuturor disciplinelor (specialiştilor care se ocupă de acestea) să gândească modele noi, nu doar număr de ore, în forma actuală lucrurile nefuncţionând bine, în condiţiile în care şcoala produce prea mult analfabetism funcţional pentru secolul XXI.

    Chiar nu se mai poate aşa! Iar profesorii şi organizaţiile profesionale au început să înţeleagă asta. Spre exemplu, după mai mult de 20 de ani de lipsă, vom readuce ca nume discipline care contribuie direct la cultura naţională (Istoria românilor), pentru a da un semnal clar că o lume modernă nu poate exista fără identitatea naţională, iar gramatica va reveni, de asemenea, la liceu; aşa cum am spus la lansarea planurilor-cadru, prea mulţi copii nu-şi cunosc corect istoria sau geografia naţională şi vorbesc prost limba română”, a scris Daniel David, luni, pe blogul său, după primele 10 zile de dezbateri ale planurilor-cadru.

    În opinia sa, exerciţiul de dezbatere la planurile-cadru este şi unul „educaţional”.

    Potrivit ministrului, aerisirea curriculumului trebuie să se facă apoi şi la nivel de programe.

    Ministerul Educaţiei şi Cercetării a pus în consultare publică pe 31 ianuarie planurile-cadru pentru liceu.

     

     

    Citește și:

    UVVG a organizat un parastas la 91 de ani de la trecerea spre cele sfinte a Marelui Patriot român, Vasile Goldiș (1862-1934)

     

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.