joi, 28 martie, 2024

Gloria și UTA II, afară din cupă! Mailat a fost umilită la Dorobanți

de Lucian Dănilă | 11 septembrie 2014, 1:12 PM | Sport

0

Cupa României a produs noi surprize în faza județeană. Finalista de anul trecut și principala favorită la câștigarea ligii a patra, Gloria, a pierdut cu echipa secundă de la Șoimii Pâncota. Astfel, Pâncota trăiește momente de glorie după ce în două zile a eliminat cu prima echipă pe Poli Timișoara, iar cu a doua, din Liga a 5-a, pe cea mai bună echipă din Liga a 4-a, Gloria.

Cea mai mare rușine o trecem în contul celor de la Mailat. După ce au desconsiderat competiția trimițând o echipă în mare parte formată din juniori, cei de la Mailat au încasat nu mai puțin de 11 goluri de la AS Dorobanți, formație din Liga a 6-a!

La fel și Zăbraniul, una dintre revelațiile Ligii a 4-a, săa întors cu un sec 0-4 de pe terenul celor de la Felnac. Astfel, echipa lui Marcel Dușan a mai făcut o victimă importantă din L4, după ce în turul anterior eliminase Pecica.

Cel mai spectaculos meci a fost la Șiria, acolo unde UTA II a pierdut în prelungiri meciul cu Național Sebiș II, scor 3-4. După 90 de minute a fost 2-2, experiența celor de la Sebiș fiind hotărâtoare, mai ales că au folosit șapte jucători care cochetează cu lotul primei echipe.

Sântana și Crișul s-au distrat pe terenurile din Aluniș, respectiv Ghioroc, iar Victoria Cermei a umilit gruparea Banatul din Sânicolaul Mic.

Lipova s-a impus foarte greu la Târnova, deși a folosit o formulă apropiată de ceea cu care s-a prezentat la meciurile din campionat. Bogdan Roșuț a marcat în prelungiri, în minutul 105, unicul gol al grupării din Lipova pe terenul celor de la Târnova.