Minute pentru toți! UTA a câștigat amicalul cu Crișul și e pregătită pentru Voluntari

de Lucian Dănilă | 18 august 2021, 9:56 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Antrenorul echipei UTA, Gyuszi Balint, a profitat de faptul că între victoria cu Craiova și viitorul meci din Liga 1, cel cu FC Voluntari, este o pauză de opt zile. Astfel, încă de săptămâna trecută a programat meciul amical din această după amiază de pe terenul din Sânnicolau Mic contra celor de la Crișul Chișineu Criș, formația de Liga a 3-a care a jucat în această vară barajul pentru promovare în Liga 1 cu cei de la Șelimbăr, pierdut însă de trupa condusă de „Știli” Abrudean.

Întrebați dacă acest joc s-ar fi disputat la aceeași oră și în cazul în care aveam parte de o vreme caniculară, oficialii celor de la UTA au răspund afirmativ: „Da, s-ar fi jucat tot astăzi de la ora 17, dar s-ar fi jucat doar două reprize de 30 de minute”.

A fost o vreme numai bună pentru fotbal și o ocazie foarte bună ca Gyuszi Balint să-i vadă la lucru și pe cei care au evoluat mai puțin sau deloc în actuala stagiune din Liga 1. Terenul de joc a arătat și el foarte bine, fiind cunoscut modul în care se ocupă de el Nelu Botaș, cel responsabil de ani de zile de această arenă, una dintre puținele din Arad care oferă condiții bune pentru fotbal.

Tribuna arenei din cartierul Sânnicolau Mic a fost plină și, deși au lipsit scandările și atmosfera electrizantă de care am avut parte de „Francisc Neuman”, jucătorii Bătrânei Doamne se bucură că suporterii le sunt alături.

Balint a trimis pe teren un prim unsprezece în care, comparativ cu cel de la meciul cu CS Universitatea Craiova, doar Tomozei a fost titular. Pe teren, însă, au fost încă de la început jucători care au intrat în meciul de sâmbătă ca Benga, Isac sau Dangubic. Alături de ei i-am văzut pe Balauru, Vorobjovas, Ilie sau Shlyakov, jucători de bază la finele campionatului trecut (n.r. și aici ne referim chiar și la Balauru), dar și pe tinerii Negoescu sau Cristian Mihai, fotbaliști cărora Balint le oferă tot mai multă încredere.

Ceilalți zece titulari din meciul cu oltenii lui Reghecampf au fost spectatori de lux și ne-a bucurat vestea că atât Miculescu cât și Tomozei sunt apți de joc după ce au părăsit terenul accidentați în jocul cu Craiova. Singurul care acuză probleme medicale este fundașul Vinko Medjimorec, el fiind de fapt singurul jucător care nu era echipat pentru antrenament.

cris 2

UTA a dominat clar prima parte a jocului cu Crișul și a condus cu 2-0 după primele 45 de minute după reușitele lui Dangubic și Bustea. Primul a marcat după ce a găsit o breșă între fundașii centrali adverși și a finalizat cu un șut din voleu fără speranță pentru Roșca. Bustea a înscris cel mai frumos gol al partidei, cu un șut la vinclu dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Tot Bustea a ratat și cea mai mare ocazie a primei părți, dar mingea trimisă de el cu capul a întâlnit stâlpul din dreapta al porții apărate de Roșca. Și Tomozei a ratat o bună ocazie, dar a fost blocat de portarul Crișului la o fază de unu la unu.

La cinci minute după pauză, Crișul a redus din handicap în urma unui corner. Sabău a câștigat duelul la cap cu Florin Ilie și a înscris la vinclu spre nemulțumirea lui Balint. Echipa din Liga a 3-a a pus mai multe probleme în această repriză defensivei Bătrânei Doamne, dar Mociu nu a mai încasat niciun gol până la final. La poarta cealaltă, UTA s-a remarcat prin două ratări uriașe ale lui Bustea – în urma unei pase minunate a lui Mar – și Vukcevic, intrat și el în minutul 60.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru UTA în aplauzele celor prezenți. La Crișul, pe lângă mai vechii jucători din lot cum sunt Nistor, Siminic, Modan și ceilalți, ne-a bucurat revederea cu un fost jucător al Bătrânei Doamne revenit pe gazon după o pauză de un an: Ionuț Tănase.

Chiar dacă lui Gyuszi Balint nu i-a căzut bine faptul că echipa sa a pierdut pe teren cea de-a doua repriză, a fost o repetiție foarte bine venită pentru toți cei care au evoluat, iar gruparea arădeană pare pregătită pentru confruntarea cu FC Voluntari, un meci în urma căruia UTA își poate consolida poziția între primele șase în clasament.

UTA Arad – Crișul Chișineu Criș 2-1 (2-0)

UTA: Balauru – Tomozei (60 Vukcevic), Benga, Florin Ilie, Shlyakov – Cristian Mihai, Modestas Vorobjovas – Bustea, Isac (60 Mercioiu), Negoescu (55 Mar) – Dangubic. Antrenor: Gyuszi Balint

Crișul: A. Roșca – Haloș, Al. Sabău, Nistor (60 Ivan), Siminic – Susan, Tănase, Clej – Busuioc (60 Ciornei), Modan (75 Pașca), Giurgiu (46 Teședan). Antrenor: Adrian Abrudean

Arbitri: Mircea Ardelean – Loredan Bogdan, Florin Vesa