Germania a învins Algeria doar după prelungiri!

de Lucian Dănilă | 1 iulie 2014, 2:43 PM | Sport

1

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei din meciul cu selecţionata Algeriei, scor 2-1, după prelungiri, luni, la Porto Alegre, în optimile competiţiei.

Pentru Germania au marcat Schurrle ’92 şi Ozil ‘119, iar pentru Algeria a înscris Djabou ‘120+2. A fost cel mai târziu gol marcat în istoria Cupei Mondiale.

Presa din Germania i-a criticat pe jucătorii lui Joachim Low după prestația din meciul cu selecționata din Nordul Africii.

„Schuuuurrle!”, a titrat Bild pe prima pagină, având o poză cu jucătorul lui Chelsea şi bucuria lui după golul marcat. „Schurrle şi Ozil au marcat, Neuer a fost cel mai bun, dar dacă vom continua aşa putem fi eliminaţi de Franţa. Mulţumim, Schurrle! Graţie lui Neuer suntem încă la Mondial”, a scris Bild.

Round of 16 - Germany vs Algeria

Magazinul Kicker a titrat: „Şansă! O cursă sălbatică ne duce în sferturi”, cu referire la cursă făcută de Muller la primul gol al Germaniei. „Echipa nu a fost deloc în meci, a părut confuză şi nesigură în noua sa configuraţie defensivă. A fost nervoasă în atac şi l-a obligat pe Neuer să iasă prea des din poartă şi să respingă baloanele”, a scris Kicker.

Germania: Neuer – Mustafi (Khedira ’70), Mertesacker, Boateng, Höwedes – Schweinsteiger (Kramer ‘109), Lahm, Kroos – Özil, Müller, Götze (Schurrle ’46). Selecţioner: Joachim Löw

Algeria: Mbolhi – Mandi, Mostefa, Belkalem, Halliche (Bougherra ’97), Ghoulam – Lacen – Taider (Brahimi ’78), Feghouli, Slimani – Soudani (Djabou ‘100). Selecţioner: Vahid Halilhodzici