Gata cu avertismentele. În ce situații polițiștii rutieri nu mai pot „ierta” șoferii





În urmă cu câteva zile, Guvernul a adoptat Ordonanța de modificare a legii 195/2002, care modifică modifică legea circulației, notează stiripesurse.ro
Astfel, polițiștii din România nu mai au voie să dea „avertisment” șoferilor, care încalcă regulile rutiere, ci sunt obligați să dea amendă.
Polițiștii nu mai au voie să dea „avertisment” în următoarele situații:
100 alin. (3) – nerespectarea semnificației indicatoarelor şi marcajelor de obligare;
101 alin. (3) – conducerea unui autovehicul de către o persoană cu domiciliul în România care nu a preschimbat permisul de conducere obținut în alt stat, în termenul prevăzut de lege
Comentariile portalului
Cât de prost să fii să nu înțelegi nici în ”al 9-lea” cea că rampele sunt ale primăriei și Retim joacă cum le cântă ei. Proiectul “ (...)
Cum masa sa opresti apa calda toata ziua??? Opriti-o noaptea mizeriilor. Sau nu vreti sa platiti spor de noapte muncitorilor???
Si-o merita. Sunt mega nesimtiti majoritatea motociclistilor. Frustrati hormonal. Sigur ne umezim tot cand ii vedem si auzim cum ambaleaza motoarele cu toba taiata.