luni, 24 martie, 2025

Special Arad Logo

    Galeria echipei UTA va lipsi și cu Buzăul! Rednic: „Au nebunia lor și ne ajută”

    de Lucian Dănilă | 25 octombrie 2024, 8:31 AM | Sport

    1

    Galeria echipei UTA a luat decizia de a nu participa nici la meciul de mâine de la ora 13.30 dintre gruparea arădeană și Gloria Buzău. Lipsa acesteia este atât în semn de protest pentru conflictul pe care l-a avut la Cluj cu Mircea Rednic și cu echipa, dar și ca semn de protest în campania „Liber să fiu ultra”.

    Liderii galeriei arădene ar fi luat decizia de a lipsi la trei jocuri. S-a întâmplat cu Petrolul, urmează mâine cu Buzăul și apoi cu Universitatea Craiova.

    „Da, am auzit și noi că vom juca al doilea meci acasă fără galerie, acum pentru protestul general al ultrașilor, dar eu sper că abonații și suporterii care au venit și la meciul trecut cu Petrolul să ne ajute cum pot ei mai bine. Acuma nu știu și nu vreau să-i judec, nu vreau să discut, nu vreau să intru în conflict. Din contră, eu am zis că îmi doresc ca ei să revină alături de echipă, ei au nebunia lor și ne ajută. Mai cred și că ora asta 13 și jumătate nu e ceea ce trebuie, chiar nu înțeleg, nici două, nici trei. Sper ca suporterii să vină lângă echipă, că avem nevoie de ei”, a spus Mircea Rednic despre absența ultrașilor arădeni.

    „Ne vor lipsi cei din galerie, ei joacă un rol important în ceea ce facem noi pe teren. Știu că există niște războaie interne aici, dar trebuie să lăsăm asta deoparte și să mergem în aceeași direcție, pentru că e un sezon în care eu simt că putem realiza ceva special aici, însă doar dacă suntem împreună. Am avut o conversație despre asta cu căpitanul nostru, Alex Benga, și cineva trebuie să lase de la el. Adică să renunțe la poziția de a fi împotriva celuilalt, trebuie să fim uniți. Evident, fanii sunt importanți pentru noi și chiar dacă nu vor fi prezenți noi vom încerca să câștigăm oricum, atât pentru noi, cât și pentru ei”, a declarat Joao Pedro, fotbalist al echipei arădene.

    Meciul dintre UTA și Gloria Buzău are loc mâine la ora 13:30 și va fi televizat.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    0 + 4 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.