Femeia de 50 de ani, din Buhani, se zbate între viață și moarte. Polițiștii investighează dacă fiul este vinovat sau dacă ea a declanșat incendiul
Victima incendiului de la Buhani, de ieri, o femeie în vârstă de aproximativ 50 de ani, a suferit arsuri de gradul trei pe 90 la sută din suprafața corpului și se află internată la secția Anestezie Terapie Intensivă a Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad. Starea femeii este gravă, se zbate între viață și moarte, iar medicii sunt rezervați în privința șanselor ei de supraviețuire.
Incendiul a fost anunțat la 112 de către o vecină, iar la sosirea echipajelor de intervenție la fața locului, femeia și fiul ei -în vârstă de 31 de ani-, se aflau în fața casei. Martorii spun că victima era conștientă, însă avea dureri foarte mari.
Există două variante privind cauza declanșării focului. Prima ar fi că fiul femeii – care se pare că se afla în stare de ebrietate, ieri, la sosirea forțelor de intervenție – ar fi încercat să aprindă focul în sobă folosind o substanță inflamabilă. De altfel, acesta prezenta o stare de nervozitate atunci când pompierii au ajuns la locul intervenției.
Însă, martorii spun că femeia – întrebată fiind ce s-a întâmplat – ar fi declarat cu ultimele puteri că „eu am făcut focul în sobă, cu motorină”, lăsând să se înțeleagă că i-ar aparține vina pentru incendiu. Focul a fost atât de puternic încât hainele purtate de victimă s-au topit.
Fiul femeii a ajuns și el, ieri, la Unitatea de Primire Urgențe Arad, cu arsuri la membrele inferioare. Acesta a suferit arsuri pe 12 la sută din suprafața corpului și a rămas internat, însă la secția de Psihiatrie.
Cele întâmplate ieri în satul Buhani au ajuns în atenția Poliției. Interpelați pe subiect, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Arad au declarat: „În ziua de 20 aprilie, în jurul orei 10:30, polițiștii Secției 9 Rurală Sebiș au fost sesizați despre un incendiu la un imobil din satul Buhani. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Inspectoratului pentru Situații de Urgență <Vasile Goldiș> Arad care a lichidat incendiul. Totodată, o femeie a fost transportată de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale și evaluarea stării sale. Cercetările sunt continuate de polițiști într-un dosar penal întocmit pentru distrugere din culpă și vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii stării de fapt și luarea măsurilor legale care se impun”.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)