vineri, 29 martie, 2024

Europa e departe! UTA a pierdut meciul cu Rapid după o a doua repriză catastrofală

de Lucian Dănilă | 10 aprilie 2022, 1:31 AM | Sport

2

UTA a avut în seara asta un public de nota 10, iar în partea secundă a jocului cu Rapid a avut o prestație de nota 4. Dorința lui Ionuț Badea ca echipa să se ridice la nivelul fanilor a fost doar o declarație înainte de meci, pentru că diferența dintre cele două entități a fost uriașă astăzi, mai ales în repriza secundă. De asemenea, dorința lui Colin Mesz, ca jucătorii să joace cu sufletul pentru public, nu și-a găsit acoperire decât în prima repriză.

Dacă era un meci de box, UTA ar fi câștigat prima parte, cel mai probabil prin decizie unanimă a arbitrilor. A fost o primă parte echilibrată, cu un plus pentru UTA atât în ceea ce privește posesia în jumătatea adversă, dar și situațiile de poartă.

Otele a fost în prima repriză un adevărat coșmar pentru Belu Iordache, iar la prima fază în care s-a desprins de acesta, în minutul 8, l-a găsit perfect pe Miculescu, dar internaționalul de tineret a șutat pe lângă bară de la 7-8 metri. UTA a mai avut două situații bune, prima la un corner, iar a doua la o centrare a lui Vukcevic care l-a prins prea în spate pe Cardoso.

Tot în prima repriză am avut parte și de cea mai spectaculoasă fază a meciului, atunci când Otele l-a pus în fund la propriu pe Belu Iordache printr-o cascadă de driblinguri din care fundașul giuleștenilor nu a priceput nimic. A fost o repriză în care UTA s-a apărat exact, cu Erico și Benga câștigând toate, chiar toate, duelurile directe, cu Vukcevic destul de activ în bandă, cu Ubbink care s-a arătat mult la joc, sau cu Batha care a recuperat foarte multe mingi la centrul terenului. Au rămas datori Shlyakov, prea apatic în partea stângă, Vorobjovas, lent și indecis, iar Miculescu și Cardoso nu păreau a fi în meci.

Rapidul s-a apropiat o singură dată periculos de poarta lui Iacob în primele 45 de minute, iar acțiunile jucătorilor lui Mutu s-au oprit cel mai des fie la linia de mijloc, fie la 30 de metri de poarta arădeană.

Speram ca la pauză Ionuț Badea să regleze puțin jocul lui Miculescu și Cardoso pentru a pune mai multă presiune pe una dintre cele mai experimentate defensive din Liga 1. Nici n-am apucat să vedem ceva schimbare tactică, sau de atitudine, pentru că Rapid a marcat la prima fază din a doua parte a jocului. Totul a plecat de la o minge simplă pe care Shlyakov a trimis-o în aut de margine. Rapidiștii au executat, au mutat jocul pe partea opusă, Vukcevic nu a reușit să-l blocheze pe Rareș Ilie, acesta a centrat perfect și Ioniță a marcat cu capul de la 6 metri, scos din offside de același… Shlyakov.

Ne așteptam la un forcing al Bătrânei Doamne, dar fundașii Rapidului culegeau cu atâta ușurință orice minge încât, dacă meciul nu se juca pe ploaie, probabil nici nu se vedeau urme de transpirație. Dintre jucătorii care au mișcat cât de cât bine în prima parte, Erico și Vukcevic au început să piardă tot mai multe dueluri și să se complice în momentul în care aveau mingea, Ubbink s-a dereglat aproape total, nu înainte de a-i trimite o pasă minunată lui Shlyakov peste defensiva adversă, dar rusul a preluat cu tibia și, singur cu Moldovan, a fost blocat de acesta, faza încheindu-se cu un șut peste poartă a lui Batha.

A fost un joc foarte sărac în ocazii, dar un joc care s-a decis mult din punct de vedere fizic, în partea a doua Rapidul fiind net superioară, totodată un joc care a fost decis de inspirația și traseele antrenate pe faza ofensivă, așa cum am văzut în minutul 75. Carnat nu a putut fi blocat pe linia de margine de Benga, a reușit să paseze pentru Kait, venit din linia a doua, acesta a intrat în careu, a așezat mingea pentru Rareș Ilie care a venit singur pe punctul de la 11 metri, de unde l-a executat precum la un penalty pe Iacob, portarul roș-albilor plonjând în partea opusă. Era 0-2 și la cum au arătat lucrurile era stabilită deja învingătoarea.

UTA a mai ripostat o singură dată, atunci când Otele i-a luat de pe cap mingea lui Miculescu, mai bine plasat, și a trimis peste poartă după o centrare a lui Shlyakov.

S-a încheiat cu victoria rapidiștilor cu 2-0, exact acesta fiind și scorul șuturilor pe poartă. UTA nu a expediat nici un șut pe poarta lui Horațiu Moldovan. Probabil, diferența s-a făcut și de pe bancă, acolo unde Mutu a știut la pauză să schimbe ceea ce nu a funcționat în prima repriză și apoi să lovească la prima acțiune ofensivă. Schimbările făcute de antrenorul care acum are cinci victorii din cinci meciuri pe poarta Rapidului, au fost făcute astfel încât să blocheze orice acțiune inițiată de UTA, schimbându-l pe Ioniță cu Dandea.

Nu am înțeles de ce Ionuț Badea a preferat că-i trimită pe Matei și pe Laukzemis la două minute distanță pe teren, minutele 85 respectiv 87, și de ce nu i-a introdus în același moment de schimbare. Tot așa cum nu am înțeles nimic din prestația avută în a doua repriză…

După ratarea play-off-ului, UTA mai ratează un obiectiv deși Badea spune că acest meci nu a avut caracter decisiv. UTA este acum la 6 puncte distanță de Rapid și lupta pentru locurile 7 sau 8 este practic încheiată, Rapid având acum și avantajul rezultatelor directe. Iar Botoșani și Sepsi joacă în această etapă, iar oricare echipă câștigă se distanțează de gruparea arădeană.

rapid 2

Urmează jocuri decisive pentru evitarea barajului pentru retrogradare, la Arad urmând să vină Chindia și Mioveni. Dar până atunci urmează o deplasare foarte dificilă la Sfântu Gheorghe.

Din punct de vedere al publicului, așa cum vorbeam și cu managerul clubului UTA, Attila Broșovszki, înainte de startul partidei, cu siguranță UTA și Rapid ar fi echipele care s-ar bate pentru titlu… Altfel, cel puțin pentru UTA, Europa a rămas departe deși în această seară s-a jucat într-o atmosferă cu adevărat europeană.

UTA – Rapid 0-2 (0-0)

Ioniță 47, Rareș Ilie 75

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Batha, Vorobjovas (68 Dangubic), Ubbink (85 Fl. Matei) – Miculescu, Cardoso, Otele (87 Laukzemis).

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – Kait, Albu – Carnat, R. Ilie (85 Pănoiu), A. Ioniță (66 Dandea) – Vojtus (81 Marzouk).

Arbitri: I. Călin (Pitești) – R. Ghinguleac (București) – D. Mitruți (Craiova)