„Entuziasmant start!” UTA pornește ca din pușcă și învinge la scor de neprezentare pe Dunărea Călărași

de Lucian Dănilă | 3 august 2019, 5:53 PM | Sport

0

Chiar așa, „entuziasmant start!” Nu o spunem doar noi ci o spunea și comentatorul partidei la postul Digisport 1. UTA ne-a întrecut așteptările la primul meci oficial din acest sezon.

Fiind prima etapă, iar adversarul era unul recent retrogradat din Liga 1, ne așteaptam la oarecare chin. Mai luam în calcul și eventuala lipsă de omogenitate, dar și probleme fizice care sunt, de obicei, inerente la orice start de sezon. UTA și Dunărea s-au tatonat doar aproximativ zece minute, după care a fost vizibil că arădenii au făcut un pas în față, cam așa cum face halep în tenis când își impune să domine adversara. Fiecare duel fizic era câștigat de jucătorii lui Balint, acțiunile curgeau în viteză pe benzi, după ce în primele zece minute s-a jucat doar lungă și pe-a doua, iar Buștea părea cel care poate face diferența, intrând de câteva ori ca prin brânză prin apărarea Dunării. La una dintre faze a fost faultat la 18 metri, iar la a doua a reușit sp tragă la colțul scurt dar a respins portarul austriac Krell. La ultima dintre faze poate se impunea o pasă spre Cipri Rus, care se afla singur în fața porții.

Cea mai mare ocazie, însă, au avut oaspeții. Dacă am observat unele probleme în jocul arădenilor, acestea au fost cele mai vizibile chiar în centrul liniei defensive. Individual, Ilie și Melinte au făcut un joc bun, dar uneori nu s-au sincronizat și adversarii au pătruns foarte ușor prin acea breșă. Așa a fost și în minutul 24 când Bawab a scăpat singur cu Iacob pe zonă centrală, dar portarul echipei UTA a respins cu piciorul.

Buștea a fost cel care a deschis scorul după o fază în partea dreaptă, Miculescu a fost aproape să piardă mingea, s-a dezechilibrat, a reușit totuși să o trimită la Tomozei care a centrat perfect pentru Buștea și mijlocașul a trimis cu o lovitură năprasnică de cap în poartă. Era 1-0 în minutul 30.

UTA a dominat jocul și după gol, superioritatea la mijlocul terenului fiind evidentă. Hrezdac a recuperat tot ceea ce se putea, iar Lorenzi împingea jocul spre careul Dunării. Tomozei și Stancu erau cu accelerația în podea la fiecare fazăp, iar Melinte venea de multe ori din spate și creea superioritate în ultimii 30 de metri. Arădenii au mai ratat două ocazii prin Rus și Buhăcianu, dar la vestiare s-a intrat cu 1-0.

Doar trei minute au trecut după reluare și UTA avea să marcheze pentru 2-0. Tot de la Tomozei a plecat și acest gol. În urma unui corner, mingea a ajuns la fundașul arădenilor, a centrat, Rus a reluat mingea cu capul în bară, iar Buhăcianu a urmărit și a marcat din fața porții. Tot Buhăcianu a încercat să marcheze cu un lob în minutul 58, dar Krell a fost atent. Portarul austriac nu a mai avut ce face în minutul 70. Ursu, nou intrat, i-a pasat lui Buhăcianu, iar acesta a tras de la 18 metri pe colțul scurt și a marcat pentru 3-0!

În ultimele minute s-a simțit o oarecare relaxare generată de scorul de pe tabelă. A fost momentul în care a reapărut acea breșă în zona centrală din defensiva arădeană, iar Gliga și Bawab puteau marca din poziții foarte favorabile. Iacob a arătat în acest meci de ce a fost declarat cel mai bun portar din liga secundă în sezonul anterior.

Miculescu, care a făcut un joc foarte bun mai ales după ce a făcut rocada cu Buhăcianu, de pe stânga pe dreapta în atacul arădenilor, putea închide tabela la 4-0, dar Krell a apărat mingea trimisă de acesta spre vinclu, dintr-un unghi destul de închis.

Într-adevăr, entuziasmant startul Bătrânei Doamne. Liga a 2-a este o competiție de anduranță și este foarte greu să menții același ritm. Pentru UTA urmează un examen infernal pe terenul celor de la Petrolul, dar evoluția de astăzi de nă speranțe. Nu știu dacă putem vorbi de o depunere a candidaturii pentru promovare, dar ceea ce a arătat astăzi ne menține trează speranța.

UTA – Dunărea Călărași 3-0 (1-0)

Stadion „Motorul” – Spectatori 1500

Bustea –30, Buhăcianu –48 și 70.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Stancu – Hrezdac, Lorenzi (65 Pușcaș) – Buhăcianu (86 Isac), Miculescu, Bustea (67 Ursu) – C. Rus.

Dunărea Călărași: Krell – Săbăngeanu (75 Oltay), Al. Mutu, Lopez, Mendy – Honciu (83 Măgureanu), Dias (54 Raiciu) – Gliga, Marrone, Bawab – B. Rusu. Arbitri: R. Vidican (Satu Mare) –F. Tunyogi (Zalău), R. Soponar (Baia Mare)

Obs. FRF: D. Jiga (Bistrița), D. Sabou (Zalău).

Gyuszi Balint, antrenor UTA: „Victorie, rezultat bun, mi-a plăcut faptul că băieții au reacționat foarte bine ca și atitudine. Fotbalistic, încă nu am arătat așa cum mi-aș fi dorit eu, dar e normal, e primul meci. Nu am cedat inițiativa, de la început la sfârșit s-a văzut că UTA e echipa care va câștiga. Pe lângă goluri, am avut și alte situații bune de a marca, dar și Iacob a avut două-trei intervenții bune, dar asta e treaba lui. Mă bucur că am obținut o victorie fără gol primit, e foarte important și acest aspect, am antrenat să avem balanță pozitivă în apărare. E foarte bine și că jucătorii de pe bancă au intrat foarte bine, au venit cu plus, prospețime fizică și atitudine bună. Am fost forțat să fac aceste modificări, altfel nu îmi propusesem să îi las pe Miculescu și pe Rus să joace 90 de minute. Dar, jos pălăria pentru efortul tuturor, s-au comportat admirabil. Una peste alta, cele trei puncte sunt meritate și aș vrea să le mulțumesc din partea mea și a vestiarului fanilor care ne-au sprijinit. Le-am simțit căldura și sper să le răsplătim acest suport al lor prin evoluții din ce în ce mai bune. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, ne așteaptă un campionat greu, ce continuă cu o deplasare dificilă la Petrolul. La Ploiești, ne pregătim să aplicăm ce antrenăm și vrem să scoatem maxim din jocul respectiv”, a spus antrenorul utist la finalul disputei cu Dunărea. Mă ambiționează meciul cu Petrolul, e  doar prima etapă. Avem un program foarte greu, la un moment dat se va și comprima acest program și va trebui să găsim soluțiile cele mai bune. Am luat trei puncte în primul meci cu o fostă echipă de primă ligă, dar acesta nu e un argument pentru a deveni favoriți la promovare. Luăm pas cu pas fiecare meci și vedem la final unde ne vom clasa. Unul din obiectivele noastre este să avem un joc care să aducă lumea la stadion și mă bucur foarte mult că astăzi a fost o atmosferă frumoasă și lumea i-a aplaudat pe băieți”.

Cristian Pustai, antrenor Dunărea:  „La 3-0 ce să mai vorbim de acea ratare sau altele care au urmat? Am primit ușor niște goluri, mai ales golul doi. Știam că execută cu construcție cornerul, că va ajunge mingea pe colțul lung, dar se fac greșeli. E un început greu, așa cum sunt toate. Știam că va fi foarte greu acest meci, pentru că UTA e una dintre echipele care s-au organizat mult mai repede în această pauză competițională. Adversarii au fost mai buni astăzi, îi felicit și le urez succes. Noi am suferit la construcția jocului, am ieșit greoi din apărare, iar în atac am avut câteva situații pe care nu le-am fructificat. Dacă am concluziona, echipa mai bună a câștigat”, a spus Pustai.