Elevii intră în vacanţă. Școala va reîncepe în 9 septembrie
Elevii vor intra de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanţa de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, transmite Agerpres.
Elevii din clasele a XII-a zi, a XIII-a seral şi frecvenţă redusă au încheiat anul şcolar pe 7 iunie 2024, iar cei din clasa a VIII-a pe 14 iunie 2024.
Elevii din învăţământul liceal – filiera tehnologică şi din învăţământul profesional intră în vacanţă pe 28 iunie.
Anul şcolar 2024-2025 are următoarea structură:
* cursuri – luni, 9 septembrie 2024 – vineri, 25 octombrie 2024, (vacanţă – sâmbătă, 26 octombrie 2024 – duminică, 3 noiembrie 2024);
* cursuri – luni, 4 noiembrie 2024 – vineri, 20 decembrie 2024 (vacanţă – sâmbătă, 21 decembrie 2024 – marţi, 7 ianuarie 2025);
* cursuri – miercuri, 8 ianuarie 2025 – vineri, 7 februarie/14 februarie/21 februarie 2025 (în funcţie de decizia inspectoratelor şcolare judeţene); o săptămână de vacanţă la alegere: în perioada 10 februarie 2025 – 2 martie 2025;
* cursuri – luni, 17 februarie/24 februarie/3 martie 2025 – joi, 17 aprilie 2025 (în funcţie de decizia inspectoratelor şcolare judeţene), (vacanţă – vineri, 18 aprilie 2025 – duminică, 27 aprilie 2025);
* cursuri – luni, 28 aprilie 2025 – vineri, 20 iunie 2025, (vacanţa de vară – sâmbătă, 21 iunie 2025 – duminică, 7 septembrie 2025).

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)