10 morți și zeci de răniți, în urma atacului armat dintr-o școală din Graz | Video





Nouă oameni au murit în urma unui atac armat într-o școală din Graz, Austria, printre care și atacatorul, identificat ca fiind un fost elev în vârstă de 21 de ani. Mai multe persoane, elevi și profesori, au fost rănite, potrivit Fanatik.ro, citând Kronen Zeitung.
Cel care a deschis focul a intrat în două săli de clasă.
Suspectul s-a sinucis într-o toaletă, relatează sursa menționată, informația fiind confirmată de primarul Elke Kahr.
Acest eveniment tragic vine cu puțin timp înainte de aniversarea a zece ani de la atentatele de la Graz, din 20 iunie 2015. Atunci, trei oameni și-au pierdut viața și câteva zeci au fost răniți de un șofer.
Update
Bilanțul cel mai recent asupra tragediei arată că incidentul a fost soldat cu 10 morți și zeci de răniți.
Poliția a securizat zona în care a avut loc masacrul și a anunțat că nu mai există deocamdată un pericol suplimentar, potrivit Hotnews.
UPDATE – Autorul crimei a fost identificat ca fiind un fost elev în vârstă de 21 de ani, care nu a absolvit școala, a declarat ministrul de Interne, Gerhard Karner, într-o conferință de presă de marți după-amiază. El a folosit două arme de foc, pe care le deținea legal, a explicat poliția.
Un clip care s-a viralizat pe rețelele sociale surprinde momentul în care o parte dintre elevii școlii din Graz sunt duși afară, în siguranță, de ofițerii Cobra înarmați:
Video! Unvorstellbar:🚨So verlief die Evakuierung der Grazer Schüler
Dramatische Szenen: Unter dem Schutz schwer bewaffneter Polizeikräfte wurden die Schüler aus ihren Klassenzimmern und der Schule evakuiert. Die Polizei hat inzwischen Entwarnung gegeben. Eltern dürfen nun zu… pic.twitter.com/35BufAkdTT
— AUF1 (@AUF1TV) June 10, 2025
Comentariile portalului
BA DA!!!!!! se mai intampla si la case mai mari... pana vede cineva si corecteaza cu mult bun simt. Multumesc!
Bai saraciilor politici, acoperiti fast parkurile. Faceti-le acoperis ca niciun idiot nu isi parcheaza masina sa stea in soare direct la 40 de grade la umbra. Sau poate doar Bibi. Bah (...)
#romania#onestă