vineri, 21 iunie, 2024

Special Arad Logo

    Ei sunt mândria Aradului: elevii olimpici naționali. Un număr impresionant de rezultate pozitive (GALERIE FOTO)

    de Raluca Medeleanu | 17 septembrie 2014, 7:53 PM | Educaţie | Recomandările editorilor | Știri Arad

    1

    Astăzi, 17 septembrie, a avut loc Festivitatea de Premiere a elevilor care au câștigat premii la Olimpiadele Naționale și Internaționale, organizate în 2014, eveniment ce a avut loc în Sala Festivă a Colegiului Național „Moise Nicoară”. 

    Aradul se mândrește cu un număr impresionant de rezultate pozitive. 17 elevi au obținut locul I, 14 au obținut locul al II-lea, tot 14 locul al III-lea și, nu în ultimul rând, 32 de elevi au reușit să obțină mențiuni, ei plasând școala arădeană sus pe culmile învățământului românesc.

    Elevii premiați sunt, după cum urmează:

    Numele şi prenumele elev Clasa Unitatea de învăţământ Premii Disciplina
    1 Arsenov Branco Roan a X-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Fizica
    2 Lazar C. Vlad Andrei a VIII-a Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad Mențiune Chimie
    3 Stancu R.N. Ancuta Romina a X-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Chimie
    4 Pantea Beniamin-Traian a IX-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Informatica
    5 Stepan Patrik-Aurel a XII-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Informatica
    6 Bălan Anastasia a V-a Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad Premiul I Limba si Literatura Romana
    7 Dedea Andreea a VIII-a Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad Mențiune Limba si Literatura Romana
    8 Codrean Diana a VII-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Mențiune Limba si Literatura Romana
    9 Morariu Larisa a VIII-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Premiul II Limba si Literatura Romana
    10 Foitoş Alexandru a X-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Limba si Literatura Romana
    11 Filipaș Nicoleta a X-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Limba si Literatura Romana – Olimpiada internațională de lectură
    12 Filipaș Nicoleta a X-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Premiul II Limba si Literatura Romana
    13 Ciacli   Bogdan a VIII-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Limba Latina
    14 Buzgău D. Denisa Andreea a XI-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Mențiune Psihologia Vârstelor
    15 Onaca Claudiu Răzvan a X-a Liceul „Mihai Viteazul” Ineu Mențiune Franceza
    16 Fărcuța Vanesa Francesca a IX-a Liceul „Mihai Viteazul” Ineu Mențiune Franceza
    17 Milos  Alexandra a IX-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Premiul III Franceza
    18 Nicolaescu Simina a XII-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune  Limba Germana Moderna
    19 Nicolov Nadina a XI-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Premiul I Limba Germana Moderna
    20 Sodinca Iulia a V-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul I Matematica
    21 Papp Tamas a XI-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Matematica
    22 Covaci Dorin Catalin a VIII-a Liceul Special „Sfânta Maria” Arad Mențiune T.I.C. – Licee speciale
    23 Popovici Dan Gabriel a VIII-a Liceul Special „Sfânta Maria” Arad Premiul II Limba Engleză – Licee speciale
    24 Rusu Alexandra Florentina a XII-a Liceul Special „Sfânta Maria” Arad Premiul I Istorie – Licee speciale
    25 Șodincă Iulia a V-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul II LINGVISTICĂ +/- POEZIE
    26 Rakoczi Rebeka a V-a Colegiul „Csiky Gergely” Arad Mențiune LINGVISTICĂ +/- POEZIE
    27 Giurgi Mădălina a VI-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Mențiune LINGVISTICĂ +/- POEZIE
    28 Kovacs Henrietta a XI-a Colegiul „Csiky Gergely” Arad Premiul III Limba si literatura maghiara „Mikes Kelemen”
    29 Ilona Judit a IX-a Colegiul „Csiky Gergely” Arad Mențiune Limba si literatura maghiara „Mikes Kelemen”
    30 Iuraş Kristina – Martina a VII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul I Lb. si lit. slovaca
    31 Matuska Marek – Milan a VII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul II Lb. si lit. slovaca
    32 Somrak Kamil Martin a VIII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul II Lb. si lit. slovaca
    33 Koşka Karina-Erika a VIII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul III Lb. si lit. slovaca
    34 Peniac Cristina a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul I Lb. si lit. slovaca
    35 Dănilă Monica – Estera a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul III Lb. si lit. slovaca
    36 Plaştin Denisa – Karolina a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul III Lb. si lit. slovaca
    37 Illyes Milena-Paula a X-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul I Lb. si lit. slovaca
    38 Tibai Yvona-Anabela-Ianka a X-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul II Lb. si lit. slovaca
    39 Dosnyak Kristina-Monika a X-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul III Lb. si lit. slovaca
    40 Kovacs Andreea a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul I Lb. si lit. slovaca
    41 Heckel Kristina a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul II Lb. si lit. slovaca
    42 Hlovoska Nadina-Damaris a XI-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul III Lb. si lit. slovaca
    43 Orszag Cynthia a XII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul I Lb. si lit. slovaca
    44 Iaczkulak Iana-Alena a XII-a Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” Premiul II Lb. si lit. slovaca
    45 Back Annamária a VIII-a Colegiul „Csiky Gergely” Arad Premiul III Religie romano-catolica maghiară
    46 Crişan Daniela a X-a Liceul Tehnologic Săvârşin Premiul III Religie Alianţa Evanghelică
    47 Feceu Noemi a VII-a Liceul cu Program Sportiv Arad Premiul III Religie Alianţa Evanghelică
    48 Meseşan Roana a XI-a Liceul Teologic Baptist „Alexa Popovici”Arad Premiul III Religie Alianţa Evanghelică
    49 Muţ Ştefan a XI-a Seminarul Teologic Ortodox Arad Premiul II Istoria Bisericii Ortodoxe Române
    50 Lazăr Casiana a XII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul I Pian
    51 Nica Bogdan a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul I Percuție
    52 Ana Andrei a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Mențiune Studii Teoretice
    53 Gherheș Andrei a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Mențiune Tubă
    54 Haneș Vlad a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Mențiune Arta Actorului
    55 Bănică Andreea a XII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Mențiune Arta Actorului
    56 Feier Andrada a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul I Design
    57 Tentis Amalia a XII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul II Textile
    58 Burtiuc Alexandra a XII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul II Istoria Artei
    59 Ocoș Roxana a XI-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Mențiune Arhitectură
    60 Șimonca Oprița Ștefan a VII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul III Vioară
    61 Sebeșan Filip a VII-a Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad Premiul III Pian
    62 Popescu Ioana a VIII-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Mențiune Istorie
    63 Ciachir Mihnea a X-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Mențiune Istorie
    64 Nichici Salgian a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    65 Gheorghiţă Daniel a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    66 Ardelean Darius a IX-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    67 Burlă Bogdan a IX-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    68 Goia Ştefan a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    69 Gliguţă Paul a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    70 Lazăr Sergiu a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    71 Păvălan Flavius a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    72 Hlistei Cătălin a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Premiul I / echipa Fotbal
    73 Borda Clara a XII-a Liceul Cu Program Sportiv Arad Mențiune Pregatire sportivă teoretică
    74 Balint Bernadett a XI-a Colegiul „Csiky Gergely” Arad Premiul I Tenis de masă
    75 Turcan Florina a XI-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul I / echipa Olimpiada Animatorilor
    76 Curtuț Flavia a X-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul I / echipa Olimpiada Animatorilor
    77 Niță Diana a X-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul I / echipa Olimpiada Animatorilor
    78 Miclăuş Adina a VI-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Mențiune Cultură Și Spiritualitate Românească
    79 Mic Marius Romulus a IX-a Liceul Tehnologic de Electronică şi Automatizări „Caius Iacob” Arad Premiul III Concursul de Chimie „Petru Poni”
    80 Gavrilescu David Emanuel a XI-a Liceul Tehnologic de Electronică şi Automatizări „Caius Iacob” Arad Mențiune Concursul de Chimie „Petru Poni”
    81 Tudorescu Alexandra a VII-a Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad Mențiune Lingvistică/ Limba Română Și Matematică
    82 Buțiu Alexandru Octavian a XII-a Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad Premiul I Tehnologia Informatiei -Sectiunea C#
    83 Gavrilescu David Emanuel a XI-a Liceul Tehnologic De Electronică Şi Automatizări „Caius Iacob” Arad Mențiune Tehnologia Informatiei -Sectiunea  Tic
    84 MLADIN PAUL a VIII-a Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad Premiul I ONSS – TENIS DE MASĂ
    85 ALBAC ADRIAN-LAURENŢIU a X-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    86 ARDELEAN  FLAVIUS -NICOLAE a XII-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    87 BIRAU  PAUL- ANDREI a X-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    88 BIRĂU ALEXANDRU SILVIU a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    89 BRÎNCOVAN IULIAN FLAVIAN MARINEL a XII-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    90 BUNDURUŞ GABRIEL-EMANUEL a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    91 CRAINIC RĂZVAN-EDUARD a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    92 DUDUIALĂ DANIEL -MARINEL a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    93 GURBAN TEODOR MARIUS a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    94 IRIMIE ANDREI TRAIAN a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    95 LUPEI ŞERBAN DANIEL a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    96 NICULA PAUL-ALEXANDRU a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    97 OARCEA IOAN VASILE a XI-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    98 TĂNASE  ALEXANDRU-FLORIN a XII-a LICEUL TEORETIC SEBIȘ Premiul II/echipa Oină – liceu
    99 BINDEA ADORIAN DANIEL a VIII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    100 PACSA PAUL ALIN a VIII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    101 TRUTA ORLANDO a VIII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    102 BINDEA IONUȚ a VIII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    103 BOGDAN FLAVIUS a VIII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    104 BOGDAN FABIAN PATRIK a VII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    105 GALEA GEANIN a VII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    106 GALEA DENIS a VII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    107 NECHIFOR MIHĂIȚĂ a VII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    108 MMARC ADI a VII-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    109 BUDEA EMANUEL a VI-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    110 CLIPEI IONUȚ a VI-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    111 FEHER EDUARD a VI-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu
    112 DIMA ADRIAN a VI-a ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI Mențiune/echipa Oină – gimnaziu

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    3 + 9 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.