marþi, 23 iulie, 2024

Special Arad Logo

    Ediția 2015 a Turului Franței a fost câștigată de Chris Froome (vezi clasamentul general integral)

    de - | 27 iulie 2015, 11:39 AM | Sport

    0

    Ciclistul britanic al echipei Sky, Chris Froome, a câştigat, duminică, pentru a doua oară în carieră Turul Franţei, după ce s-a impus în ediţia cu numărul 102 în faţa rutierilor formaţiei Movistar – columbianul Nairo Quintana şi spaniolul Alejandro Valverde, informează site-ul oficial al competiţiei.

    Froome, în vârstă de 30 de ani, a mai câştigat Turul Franţei în 2013.

    Rutierul britanic, care a câştigat în acest an o singură etapă în Turul Franţei, s-a impus şi în clasamentul căţărătorilor. În clasamentul pe puncte s-a impus slovacul Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), Nairo Quintana a fost cel mai bun tânăr ciclist, iar francezul Romain Bardet (AG2R – La Mondiale) a fost desemnat cel mai combativ rutier. Clasamentul pe echipe a fost câştigat de Movistar.

    În ultima etapă, disputată pe distanţa a 109,5 kilometri şi care s-a încheiat pe bulevardul Champs-Elysees din Paris, s-a impus la sprint germanul Andre Greipel (Lotto-Soudal), care a obţinut a patra victorie de etapă în acest an al Turului Franţei. Greipel i-a depăşit la sprint pe francezul Brian Coquard (Europcar) şi pe norvegianul Alexander Kristoff (Katusha).

    „Parcursul lui Chris Froome în Turul Franţei nu a fost deloc uşor: pe lângă obstacolele apărute în etapele de plat şi în cele montane, rutierul echipei Sky a trebuit să se confrunte cu acuzele de dopaj ce i-au fost aduse, atacurile lui Nairo Quintana şi o problemă respiratorie. În ciuda acestor lucruri, Froome a ajuns la Paris pe prima poziţie, trecându-şi în palmares al doilea triumf în Marea Buclă, performanţă care a mai fost realizată de ciclişti ca Gino Bartali, Fausto Coppi, Bernard Thevenet sau Laurent Fignon” – scrie site-ul tv.eurosport.ro

    CLASAMENTUL GENERAL – conform site-ului oficial al Turului Franței

    RANK RIDER RIDER NO. TEAM TIMES GAP
    1. GBR FROOME Christopher 31 TEAM SKY 84h 46′ 14”
    2. COL QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 51 MOVISTAR TEAM 84h 47′ 26” + 01′ 12”
    3. ESP VALVERDE BELMONTE Alejandro 59 MOVISTAR TEAM 84h 51′ 39” + 05′ 25”
    4. ITA NIBALI Vincenzo 1 ASTANA PRO TEAM 84h 54′ 50” + 08′ 36”
    5. ESP CONTADOR Alberto 41 TINKOFF-SAXO 84h 56′ 02” + 09′ 48”
    6. NED GESINK Robert 131 TEAM LOTTO NL – JUMBO 84h 57′ 01” + 10′ 47”
    7. NED MOLLEMA Bauke 141 TREK FACTORY RACING 85h 01′ 28” + 15′ 14”
    8. SUI FRANK Mathias 181 IAM CYCLING 85h 01′ 53” + 15′ 39”
    9. FRA BARDET Romain 12 AG2R LA MONDIALE 85h 02′ 14” + 16′ 00”
    10. FRA ROLLAND Pierre 121 TEAM EUROPCAR 85h 03′ 44” + 17′ 30”
    11. USA TALANSKY Andrew 161 TEAM CANNONDALE-GARMIN 85h 08′ 20” + 22′ 06”
    12. ES PSANCHEZ Samuel 66 BMC RACING TEAM 85h 09′ 04” + 22′ 50”
    13. BEL PAUWELS Serge 218 MTN-QHUBEKA 85h 17′ 17” + 31′ 03”
    14. FRA BARGUIL WARREN 82 TEAM GIANT-ALPECIN 85h 17′ 29” + 31′ 15”
    15. GBR THOMAS Geraint 39 TEAM SKY 85h 17′ 53” + 31′ 39”
    16. FRA PINOT Thibaut 21 FDJ 85h 25′ 06” + 38′ 52”
    17. CZE KREUZIGER Roman 44 TINKOFF-SAXO 85h 49′ 05” + 01h 02′ 51”
    18. FRA CHEREL Mikael 14 AG2R LA MONDIALE 85h 51′ 14” + 01h 05′ 00”
    19. COL PANTANO GOMEZ Jarlinson 188 IAM CYCLING 85h 55′ 22” + 01h 09′ 08”
    20. BEL BAKELANTS Jan 13 AG2R LA MONDIALE 86h 02′ 50” + 01h 16′ 36”
    21. NED KRUIJSWIJK Steven 133 TEAM LOTTO NL – JUMBO 86h 07′ 41” + 01h 21′ 27”
    22. EST KANGERT Tanel 6 ASTANA PRO TEAM 86h 11′ 12” + 01h 24′ 58”
    23. DEN FUGLSANG Jakob 3 ASTANA PRO TEAM 86h 11′ 37” + 01h 25′ 23”
    24. ESP CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan 53 MOVISTAR TEAM 86h 12′ 19” + 01h 26′ 05”
    25. CZE BARTA Jan 192 BORA-ARGON 18 86h 13′ 10” + 01h 26′ 56”
    26. FRA VUILLERMOZ Alexis 19 AG2R LA MONDIALE 86h 14′ 43” + 01h 28′ 29”
    27. LUX JUNGELS Bob 147 TREK FACTORY RACING 86h 19′ 35” + 01h 33′ 21”
    28. POL MAJKA Rafal 45 TINKOFF-SAXO 86h 21′ 20” + 01h 35′ 06”
    29. ESP RODRIGUEZ OLIVER Joachim 91 TEAM KATUSHA 86h 22′ 21” + 01h 36′ 07”
    30. ESP PLAZA MOLINA Ruben 156 LAMPRE – MERIDA 86h 24′ 36” + 01h 38′ 22”
    31. FRA GALLOPIN Tony 71 LOTTO-SOUDAL 86h 26′ 58” + 01h 40′ 44”
    32. ESP IZAGIRRE INSAUSTI Gorka 57 MOVISTAR TEAM 86h 27′ 48” + 01h 41′ 34”
    33. FRA SICARD Romain 127 TEAM EUROPCAR 86h 37′ 46” + 01h 51′ 32”
    34. FRA GAUTIER Cyril 123 TEAM EUROPCAR 86h 38′ 05” + 01h 51′ 51”
    35. IRL ROCHE Nicolas 36 TEAM SKY 86h 40′ 22” + 01h 54′ 08”
    36. AUS ROGERS Michael 46 TINKOFF-SAXO 86h 42′ 27” + 01h 56′ 13”
    37. DEN BAK Lars 72 LOTTO-SOUDAL 86h 43′ 11” + 01h 56′ 57”
    38. GER GESCHKE Simon 86 TEAM GIANT-ALPECIN 86h 44′ 28” + 01h 58′ 14”
    39. IRL MARTIN Daniel 167 TEAM CANNONDALE-GARMIN 86h 49′ 51” + 02h 03′ 37”
    40. CAN HESJEDAL Ryder 164 TEAM CANNONDALE-GARMIN 86h 50′ 51” + 02h 04′ 37”
    41. ITA SCARPONI Michele 7 ASTANA PRO TEAM 86h 51′ 17” + 02h 05′ 03”
    42. COL URAN URAN Rigoberto 118 ETIXX-QUICK STEP 86h 54′ 34” + 02h 08′ 20”
    43. ESP MATE MARDONES Luis Angel 174 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 86h 56′ 26” + 02h 10′ 12”
    44. NED POELS Wouter 34 TEAM SKY 86h 58′ 58” + 02h 12′ 44”
    45. FRA VOECKLER Thomas 129 TEAM EUROPCAR 87h 00′ 22” + 02h 14′ 08”
    46. SVK SAGAN Peter 47 TINKOFF-SAXO 87h 01′ 09” + 02h 14′ 55”
    47. POR OLIVEIRA Nelson 155 LAMPRE – MERIDA 87h 01′ 46” + 02h 15′ 32”
    48. AUS PORTE Richie 35 TEAM SKY 87h 02′ 19” + 02h 16′ 05”
    49. ERI TEKLEHAIMANOT Daniel 219 MTN-QHUBEKA 87h 02′ 29” + 02h 16′ 15”
    50. GBR YATES Adam 108 ORICA GREENEDGE 87h 02′ 50” + 02h 16′ 36”
    51. RSA JANSE VAN RENSBURG Jacques 214 MTN-QHUBEKA 87h 04′ 30” + 02h 18′ 16”
    52. FRA FEDRIGO Pierrick 204 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 87h 09′ 08” + 02h 22′ 54”
    53. ITA CARUSO Damiano 62 BMC RACING TEAM 87h 12′ 46” + 02h 26′ 32”
    54. FRA CHAVANEL Sylvain 183 IAM CYCLING 87h 15′ 42” + 02h 29′ 28”
    55. NED TANKINK Bram 136 TEAM LOTTO NL – JUMBO 87h 16′ 26” + 02h 30′ 12”
    56. SUI SCHÄR Michael 67 BMC RACING TEAM 87h 17′ 27” + 02h 31′ 13”
    57. COL ANACONA GOMEZ Winner Andrew 52 MOVISTAR TEAM 87h 17′ 28” + 02h 31′ 14”
    58. ESP LOSADA ALGUACIL Alberto 97 TEAM KATUSHA 87h 18′ 44” + 02h 32′ 30”
    59. NED CLEMENT Stef 184 IAM CYCLING 87h 19′ 56” + 02h 33′ 42”
    60. SUI WYSS Marcel 189 IAM CYCLING 87h 20′ 52” + 02h 34′ 38”
    61. FRA PÉRAUD Jean-Christophe 11 AG2R LA MONDIALE 87h 21′ 24” + 02h 35′ 10”
    62. ESP ZUBELDIA AGIRRE Haimar 149 TREK FACTORY RACING 87h 23′ 04” + 02h 36′ 50”
    63. SUI WYSS Danilo 69 BMC RACING TEAM 87h 23′ 31” + 02h 37′ 17”
    64. UKR GRIVKO Andriy 4 ASTANA PRO TEAM 87h 24′ 20” + 02h 38′ 06”
    65. ESP HERRADA LOPEZ José 56 MOVISTAR TEAM 87h 26′ 20” + 02h 40′ 06”
    66. ESP NAVARRO GARCIA Daniel 175 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 87h 29′ 48” + 02h 43′ 34”
    67. BEL DE GENDT Thomas 73 LOTTO-SOUDAL 87h 34′ 16” + 02h 48′ 02”
    68. FRA RIBLON Christophe 17 AG2R LA MONDIALE 87h 34′ 33” + 02h 48′ 19”
    69. SLO KOREN Kristijan 165 TEAM CANNONDALE-GARMIN 87h 37′ 58” + 02h 51′ 44”
    70. CZE KONIG Leopold 33 TEAM SKY 87h 39′ 23” + 02h 53′ 09”
    71. FRA LADAGNOUS Matthieu 26 FDJ 87h 39′ 36” + 02h 53′ 22”
    72. POR MACHADO Tiago 98 TEAM KATUSHA 87h 40′ 45” + 02h 54′ 31”
    73. NED DE KORT Koen 84 TEAM GIANT-ALPECIN 87h 43′ 19” + 02h 57′ 05”
    74. FRA QUEMENEUR Perrig 126 TEAM EUROPCAR 87h 43′ 33” + 02h 57′ 19”
    75. SUI HOLLENSTEIN Reto 187 IAM CYCLING 87h 44′ 44” + 02h 58′ 30”
    76. CRO DURASEK Kristijan 154 LAMPRE – MERIDA 87h 48′ 28” + 03h 02′ 14”
    77. NED WESTRA Lieuwe 9 ASTANA PRO TEAM 87h 49′ 23” + 03h 03′ 09”
    78. ESP VALLS FERRI Rafael 159 LAMPRE – MERIDA 87h 49′ 25” + 03h 03′ 11”
    79. NED KELDERMAN Wilco 132 TEAM LOTTO NL – JUMBO 87h 50′ 21” + 03h 04′ 07”
    80. GER MARTENS Paul 135 TEAM LOTTO NL – JUMBO 87h 51′ 06” + 03h 04′ 52”
    81. FRA PERICHON Pierre-Luc 208 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 87h 52′ 02” + 03h 05′ 48”
    82. NOR BOASSON HAGEN Edvald 211 MTN-QHUBEKA 87h 54′ 16” + 03h 08′ 02”
    83. GER BUCHMANN Emanuel 194 BORA-ARGON 18 87h 55′ 01” + 03h 08′ 47”
    84. ERI KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi 216 MTN-QHUBEKA 87h 56′ 50” + 03h 10′ 36”
    85. FRA DELAPLACE Anthony 203 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 87h 57′ 42” + 03h 11′ 28”
    86. GBR CUMMINGS Stephen 212 MTN-QHUBEKA 87h 58′ 37” + 03h 12′ 23”
    87. AUT PREIDLER Georg 87 TEAM GIANT-ALPECIN 88h 00′ 28” + 03h 14′ 14”
    88. FRA VACHON Florian 209 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 88h 01′ 15” + 03h 15′ 01”
    89. GBR YATES Simon 109 ORICA GREENEDGE 88h 02′ 18” + 03h 16′ 04”
    90. ITA CARUSO Gianpaolo 92 TEAM KATUSHA 88h 03′ 17” + 03h 17′ 03”
    91. FRA TULIK ANGÉLO 128 TEAM EUROPCAR 88h 04′ 38” + 03h 18′ 24”
    92. NED TEN DAM Laurens 137 TEAM LOTTO NL – JUMBO 88h 04′ 57” + 03h 18′ 43”
    93. ESPI RIZAR ARRANBURU Markel 146 TREK FACTORY RACING 88h 05′ 58” + 03h 19′ 44”
    94. FRA SIMON Julien 177 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 88h 06′ 07” + 03h 19′ 53”
    95. POL GOLAS Michal 113 ETIXX-QUICK STEP 88h 07′ 31” + 03h 21′ 17”
    96. RSA JANSE VAN RENSBURG Reinardt 215 MTN-QHUBEKA 88h 07′ 44” + 03h 21′ 30”
    97. ITA OSS Daniel 64 BMC RACING TEAM 88h 08′ 28” + 03h 22′ 14”
    98. FRA FEILLU Brice 205 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 88h 09′ 25” + 03h 23′ 11”
    99. GER VOSS Paul 199 BORA-ARGON 18 88h 11′ 07” + 03h 24′ 53”
    100. SUI ELMIGER Martin 186 IAM CYCLING 88h 13′ 01” + 03h 26′ 47”
    101. AUS DENNIS Rohan 63 BMC RACING TEAM 88h 13′ 48” + 03h 27′ 34”
    102. SUI RAST Gregory 148 TREK FACTORY RACING 88h 15′ 14” + 03h 29′ 00”
    103. CZE STYBAR Zdenek 116 ETIXX-QUICK STEP 88h 16′ 27” + 03h 30′ 13”
    104. BEL VANMARCKE Sep 139 TEAM LOTTO NL – JUMBO 88h 17′ 29” + 03h 31′ 15”
    105. FRA ROY Jérémy 28 FDJ 88h 18′ 26” + 03h 32′ 12”
    106. NED CURVERS Roy 83 TEAM GIANT-ALPECIN 88h 21′ 54” + 03h 35′ 40”
    107. ITA MALORI Adriano 58 MOVISTAR TEAM 88h 23′ 42” + 03h 37′ 28”
    108. POL HUZARSKI Bartosz 196 BORA-ARGON 18 88h 24′ 20” + 03h 38′ 06”
    109. GER DEGENKOLB John 81 TEAM GIANT-ALPECIN 88h 25′ 57” + 03h 39′ 43”
    110. FRA COQUARD Bryan 122 TEAM EUROPCAR 88h 28′ 50” + 03h 42′ 36”
    111. FRA EDET Nicolas 172 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 88h 28′ 56” + 03h 42′ 42”
    112. FRA GENIEZ Alexandre 25 FDJ 88h 29′ 11” + 03h 42′ 57”
    113. FRA VAUGRENARD Benoît 29 FDJ 88h 29′ 22” + 03h 43′ 08”
    114. AUS HANSEN Adam 76 LOTTO-SOUDAL 88h 31′ 32” + 03h 45′ 18”
    115. ESP ERVITI OLLO Imanol 55 MOVISTAR TEAM 88h 33′ 28” + 03h 47′ 14”
    116. BEL VERMOTE Julien 119 ETIXX-QUICK STEP 88h 36′ 46” + 03h 50′ 32”
    117. ITA TRENTIN Matteo 117 ETIXX-QUICK STEP 88h 37′ 13” + 03h 50′ 59”
    118. ITA BONO Matteo 152 LAMPRE – MERIDA 88h 38′ 31” + 03h 52′ 17”
    119. FRA FONSECA Armindo 206 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 88h 39′ 27” + 03h 53′ 13”
    120. ITA QUINZIATO Manuel 65 BMC RACING TEAM 88h 39′ 35” + 03h 53′ 21”
    121. NED VAN EMDEN Jos 138 TEAM LOTTO NL – JUMBO 88h 40′ 33” + 03h 54′ 19”
    122. COL SERPA SANTANDER José 158 LAMPRE – MERIDA 88h 40′ 39” + 03h 54′ 25”
    123. FRA SOUPE GEOFFREY 178 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 88h 41′ 49” + 03h 55′ 35”
    124. COL ARREDONDO MORENO Julian 142 TREK FACTORY RACING 88h 43′ 03” + 03h 56′ 49”
    125. ITA POZZATO Filippo 157 LAMPRE – MERIDA 88h 44′ 34” + 03h 58′ 20”
    126. AUT HALLER Marco 94 TEAM KATUSHA 88h 45′ 18” + 03h 59′ 04”
    127. FRA LAPORTE Christophe 173 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 88h 45′ 24” + 03h 59′ 10”
    128. GBR STANNARD Ian 38 TEAM SKY 88h 45′ 51” + 03h 59′ 37”
    129. BEL WELLENS Tim 79 LOTTO-SOUDAL 88h 45′ 53” + 03h 59′ 39”
    130. NOR KRISTOFF Alexander 96 TEAM KATUSHA 88h 47′ 20” + 04h 01′ 06”
    131. KAZ GRUZDEV Dmitriy 5 ASTANA PRO TEAM 88h 47′ 26” + 04h 01′ 12”
    132. ITA TOSATTO Matteo 48 TINKOFF-SAXO 88h 47′ 29” + 04h 01′ 15”
    133. FRA GERARD Arnaud 207 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 88h 48′ 20” + 04h 02′ 06”
    134. GER GREIPEL André 75 LOTTO-SOUDAL 88h 49′ 42” + 04h 03′ 28”
    135. FRA SENECHAL Florian 176 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 88h 50′ 20” + 04h 04′ 06”
    136. GBR ROWE Luke 37 TEAM SKY 88h 50′ 59” + 04h 04′ 45”
    137. FRA GENE Yohann 124 TEAM EUROPCAR 88h 51′ 10” + 04h 04′ 56”
    138. FRA DEMARE Arnaud 24 FDJ 88h 51′ 42” + 04h 05′ 28”
    139. NED TIMMER Albert 89 TEAM GIANT-ALPECIN 88h 51′ 44” + 04h 05′ 30”
    140. POR PIMANTA COSTA MENDES José Joao 197 BORA-ARGON 18 88h 54′ 01” + 04h 07′ 47”
    141. FRA BRUN Fréderic 202 BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 88h 56′ 46” + 04h 10′ 32”
    142. GBRCAVENDISH Mark 112 ETIXX-QUICK STEP 88h 58′ 19” + 04h 12′ 05”
    143. LTU NAVARDAUSKAS Ramunas 168 TEAM CANNONDALE-GARMIN 89h 00′ 54” + 04h 14′ 40”
    144. NED WEENING Pieter 107 ORICA GREENEDGE 89h 01′ 34” + 04h 15′ 20”
    145. BEL DEBUSSCHERE Jens 74 LOTTO-SOUDAL 89h 02′ 20” + 04h 16′ 06”
    146. FRA GAUDIN Damien 16 AG2R LA MONDIALE 89h 02′ 27” + 04h 16′ 13”
    147. NED VAN BAARLE Dylan 169 TEAM CANNONDALE-GARMIN 89h 04′ 54” + 04h 18′ 40”
    148. BEL DEVOLDER Stijn 144 TREK FACTORY RACING 89h 07′ 45” + 04h 21′ 31”
    149. ITA GUARNIERI Jacopo 93 TEAM KATUSHA 89h 08′ 34” + 04h 22′ 20”
    150. GER SIEBERG Marcel 78 LOTTO-SOUDAL 89h 11′ 06” + 04h 24′ 52”
    151. AUS DURBRIDGE Luke 103 ORICA GREENEDGE 89h 11′ 17” + 04h 25′ 03”
    152. AUS MATTHEWS Michael 105 ORICA GREENEDGE 89h 12′ 47” + 04h 26′ 33”
    153. NED LEEZER Thomas 134 TEAM LOTTO NL – JUMBO 89h 13′ 01” + 04h 26′ 47”
    154. USA FARRAR Tyler 213 MTN-QHUBEKA 89h 18′ 46” + 04h 32′ 32”
    155. ITA CIMOLAI Davide 153 LAMPRE – MERIDA 89h 19′ 35” + 04h 33′ 21”
    156. AUT BRÄNDLE Matthias 182 IAM CYCLING 89h 23′ 50” + 04h 37′ 36”
    157. FRA NAULLEAU BRYAN 125 TEAM EUROPCAR 89h 26′ 26” + 04h 40′ 12”
    158. BEL VANBILSEN KENNETH 179 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 89h 27′ 41” + 04h 41′ 27”
    159. CAN TUFT Svein 106 ORICA GREENEDGE 89h 34′ 22” + 04h 48′ 08”
    160. FRA CHAVANEL Sébastien 23 FDJ 89h 43′ 13” + 04h 56′ 59”

     

     

     

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    3 + 0 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.