Echipa lui Cosmin Contra – surpriză de proporții în fața Barcelonei lui Messi!

de Special Arad | 4 mai 2014, 10:59 AM | Sport

0

Echipa antrenată de Cosmin Contra, Getafe, a reusit sâmbătă o surpriză de proporții, încurcând-o pe FC Barcelona chiar pe Nou Camp.
    Getafe, a înscris în prelungirile partidei pentru un 2-2 de-a dreptul incredibil. Fără Ciprian Marica, suspendat, și cu mari probleme în clasament, Getafe a jucat pe viață și pe moarte la Barcelona, reușind un rezultat impresionant.
    Lionel Messi a deschis scorul în minutul 23, cu un șut din centrul careului. La pauză s-a intrat însă la egalitate, după ce Lafita a înscris după o faza foarte controversată. Unul dintre asistenți a ridicat fanionul pentru offside, dar centralul a lăsat jocul să continue. Barcelona a trecut din nou în avantaj în minutul 67, când a înscris atacantul chilian Alexis Sanchez.
    Rezultatul final a fost stabilit, însă, în prelungiri, de același Lafita, cu o lovitură de cap. În urma acestui rezultat, Getafe a făcut 36 de puncte și a urcat pe locul 16 în clasamentul din Primera Division. De partea cealaltă, Barcelona se menține pe poziția a 2-a, cu 85 de puncte, dar mai are doar șanse teoretice la titlu.