luni, 29 aprilie, 2024

Dramatism în Liga a 4-a, Socodor e campioană după ce Sântana a pierdut primul loc la ultima fază a campionatului!

de Lucian Dănilă | 4 iunie 2023, 9:41 AM | Sport

2

Am văzut în urmă cu o săptămână cum Borussia Dortmund pierdea titlul în Germania după ce a reușit doar o remiză pe teren propriu, în ultima etapă, într-un meci cu o echipă care nu mai avea niciun obiectiv de îndeplinit, FSV Mainz.

La scară mult mai mică, ieri, un scenariu asemănător a avut loc în ultima etapă a Ligii a 4-a arădene. Unirea Sântana era lider, având avans de două puncte în fața celor de la Socodor. Sântana juca pe teren propriu, la Pâncota, cu Victoria Felnca, VI-FE având asigurat locul 3 indiferent de rezultat. Istin și-a marcat în proprie poartă în minutul 76 și Unirea era la un sfert de oră de barajul pentru Liga a 3-a, dar echipa antrenată de Marius Ciubăncan a fost lovită când se aștepta mai puțin, la ultima fază a partidei, atunci când Morariu a egalat pentru VI-FE dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri!

La Socodor, echipa locală a trecut cu 6-1 de Pâncota și va reprezenta Aradul la barajul pentru Liga a 3-a! După ce anul trecut a pierdut lupta cu Ineul, iar acum doi ani pe cea cu Curtici, a venit la a treia încercare și izbânda pentru gruparea din Socodor, acolo unde evoluează nume consacrate ale fotbalului arădean precum Dumitru Copil sau Pirtea, dar și băiatul lui Sorin Cigan, Cristian, fost fotbalist la Dinamo, FC Bihor sau Gaz Metan.