Doi liceeni de la „Henri Coandă” au câștigat medalii la Campionatul Național de haltere pentru juniori I

de Dan Lazăr | 11 octombrie 2022, 7:53 AM | Recomandările editorilor | Sport | Știri Arad

0

CS Municipal Arad a fost prezent la finala Campionatului Național de juniori I, 20 de ani, de la Ovidiu (județul Constanța), cu trei sportivi, doi dintre ei fiind elevi ai Liceului Tehnologic de Transporturi Auto „Henri Coandă” Arad, Martin Tîrziu și Daniel Jigău.
    Johan Martin Tîrziu, la categoria +109 kilograme, a obținut cele mai bune performanțe, devenind dublu campion național la smuls, cu 111 kg și total, 244 și medaliat cu argint la aruncat, 133 kg. Categoria 61 de kilograme a adus mari satisfacții pentru delegația arădeană, asta pentru că Daniel Nicolae Jigău, nimeni altul decât băiatul antrenorului Adrian Jigău, a obținut două medalii de argint la aruncat, 107 kg și total, 189 și un loc 4 la smuls, 82 kg.

La aceeași categorie, Sorin Cristian Molnar a luat argintul la smuls, cu 87 kg și bronzul la aruncat, 101 și total, 188.