Turcia fierbe! Mai mulți oameni arestați în urma protestelor unde se cerea demisia lui Erdogan

Mii de turci au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva creșterilor „masive” a prețurilor la electricitate și au cerut demisia președintelui Recep Erdogan și a guvernui. În Mardin, oraș situat în sud-estul țării, mai mulți protestatari au fost arestați, după ce forțele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene și tunuri cu apă, informează presa independentă din Turcia.
Protestele au avut loc în provinciile vestice Izmir și Mugla și în provinciile sud-estice Mardin, Agri și Diyarbakır.
Autoritatea națională de reglementare a energiei din Turcia a anunțat creșterea, de la 1 ianuarie, a prețurilor la electricitate cu 50% pentru consumatorii casnici și cu peste 100% pentru consumatorii industriali.
În același timp, au crescut și prețurile la gaze, într-un moment în care Turcia se confruntă cu o inflație-record de 48,7 la sută.
Unele alimente din Turcia au ajuns atât de scumpe, încât aproape nimeni nu și le mai poate permite. În unele supermarketuri s-au montat sisteme antifurt la rafturile cu brânzeturi, cafea, ciocolată, ulei de floarea soarelui și chiar nuci.
În orașul Bursa, proprietarii a 77 de cafenele, cluburi și restaurante au închis, în semn de protest, curentul între 9 și 10 seara și și-au servit clienții la lumina lumânărilor.
În provincia Mardin, demonstranții au strigat „Erdogan, demisia!” și „Jos guvernul!”. Unii protestatari au fost reținuți de poliție.
sursa: digi24.ro
Comentariile portalului
Sedintele consiliului local Lipova nu se mai transmit online din luna mai 2022 pentru ca la ședința din 29.04 consilierii au recitat poezii si rugaciuni. Din ce imi amintesc Tribuna Lipova (...)
Linia Arad ghioroc trebuia modernizată inca din anii 90. E o distanta mica de aprox 20 km . In medie se circulă cu 15 km /h. Ignoranta totala a autorităților afacut ca aceasta (...)
Se demontează POS-urile care au fost utile și ușor de folosit și in locul lor s-au montat niste mizerii de aparate de validat care nu funcționează. Și nu î (...)