Decizia surpriză a lui Van Gaal a calificat Olanda în semifinalele Campionatului Mondial

de Special Arad | 6 iulie 2014, 12:05 PM | Sport

0

Olanda s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial după ce a învins reprezentativa statului Costa Rica la loviturile de departajare, scor 4-3. Eroul europenilor a fost portarul Tim Krul care a reuşit să apere două lovituri de pedeapsă.

Louis van Gaal a surprins pe toată lumea atunci când a decis ca în minutul 120+1 să-l schimbe pe goalkeeper-ul titular Cillessen cu portarul lui Newcastle, Tim Krul. Decizia lui Van Gaal a reprezentat o premieră în istoria Campionatului Mondial: a fost pentru prima dată când un portar a fost schimbat exclusiv pentru loviturile de la de 11 metri.

Deşi presa l-a creditat pe Van Gaal cu această idee revoluţionară, adevăratul geniu din spatele acestei mutări a fost Frans Hoek, susţine Tim Krul. Hoek este antrenorul cu portarii de la naţionala Olandei care a planificat totul cu mult înainte. Hoek i-a urmărit pe cei din Costa Rica la meciul cu Grecia din optimi, atunci când elenii au fost eliminaţi la loviturile de departajare. Tehnicianul olandez l-a pregătit separat pe Krul pentru acest moment al jocului, în timp ce Cillessen a urmat programul normal de pregătire. În susţinerea acestei ipoteze vin reacţiile şi declaraţiile lui Cillesen. Titularul din poarta Olandei a ieşit nervos de pe teren, neînţelegând ce se întâmplă, iar la finalul meciului şi-a explicat gestul: „Mie nu mi s-a comunicat nimic”.

Frans Hoek (57 de ani) nu a strălucit ca jucător, el evoluând la modesta Volendam, însă şi-a creat o carieră fabuloasă în antrenorat. A fost antrenor cu portarii la Ajax, Barcelona, Bayern Munchen, precum şi la naţionala Poloniei, iar acum îl va urma pe Van Gaal la Manchester United.

Reprezentativa Olandei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, în urma victoriei de sâmbătă, de la Salvador, din meciul cu selecţionata statului Costa Rica, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare. După cele 90 de minute de joc şi cele două reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0. La loviturile de departajare pentru Olanda au marcat Van Persie, Robben, Sneijder şi Kuyt. Pentru Costa Rica au transformat Borges, Gonzalez şi Bolanos, în timp ce Ruiz şi Umana au ratat.