sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Debut perfect de play-out: UTA – Viitorul 1-0!

de Lucian Dănilă | 16 aprilie 2021, 7:45 PM | Sport

0

Ne-a tot fost teamă de meciurile de pe „Francisc Neuman”, dar victoria din meciul cu Sepsi pare să fi adus încrederea în vestiarul echipei UTA. Elevii lui Gyuszi Balint au debutat în această seară în play-out, acest minicampionat în care fiecare punct are o greutate imensă.

Era nevoie de victorie împotriva celor de la Viitorul, o echipă care nu demult era campioana țării, dar care acum mai este doar o umbră a acelei formații pe care pe atunci o antrena chiar Gheorghe Hagi. UTA a jucat inteligent, a închis foarte bine spațiile spre propria poartă și a încercat să deschidă defensiva din fața lui Cojocaru cu multe acțiuni pe zonă centrală. Prima repriză a fost una de luptă, fără ocazii, iar cele mai importante evenimente au fost accidentările lui Iacob și Dussaut. Chiar și fără ocazii, Adrian Petre putea marca dacă era mai atent la mingea trimisă în careu de Tomozei în minutul 5.

UTA a avut o șansă să deschidă scorul și în minutul 41, atunci când șutul lui Simos a fost deviat de Matei puțin pe lângă poarta apărată de Cojocaru.

Balint a schimbat imediat după pauză, Antal luând locul lui Adrian Petre. Jocul a continuat pe aceleași coordonate din prima parte, dar UTA împingea mai mult jocul spre careul advers. Cea mai frumoasă fază a meciului a venit în minutul 53 și a plecat din zona careului propriu, Tomozei a pasat pentru Denis Rusu, acesta l-a găsit pe Albu la linia de 16 metri, mijlocașul utist a așezat mingea pentru Hora dar șutul atacantului a trecut mult peste poartă.

Hora avea să răzbune acea ocazie în minutul 61. Roger a executat o lovitură liberă de la 40 de metri de lângă linia de margine, Erico a deviat pentru Ilie, acesta a retrimis în fața porții și Hora a împins mingea pe lângă Cojocaru: 1-0!

Ne așteptam ca cei de la Viitorul să riposteze cu atacuri furibunde spre poarta apărată de Balauru, dar jocul la construcție al echipei oaspete a suferit mult fiind mereu blocat de mijlocașii și fundașii formației arădene. Până la finalul meciului, deși condusă, Viitorul a reușit să trimită un singur șut pe spațiul porții. Ultimele minute s-au jucat în jumătatea de teren a Viitorului, acolo unde pe rând, Cipri Rus, Tomozei sau Albu au reușit să țină mingea în duelurile cu adversarii.

Fluierul final al lui Iulian Călin a adus bucurie în tabăra arădeană care are un debut perfect de play-out. Sunt trei puncte care aduc liniște înainte de meciul cu Dinamo, în timp ce Viitorul se afundă tot mai mult, fiind la cea de-a patra înfrângere consecutivă.

UTA Arad – Viitorul Constanța 1-0 (0-0)

Hora 61

UTA: Iacob (16 Balauru) – Tomozei, Erico, Ilie, Simos Roumpoulakou – Roger (87 Bustea), Albu, Vorobjovas, Denis Rusu (87 Miculescu) – Adrian Petre (46 Antal), Hora (80 Cipri Rus). Rezerve neutilizate: Melinte, Bustea, Antal, Roșu, Miculescu, Buhăcianu, C. Rus, Voinea. Antrenor: Laszlo Balint

Viitorul: Cojocaru – Dussaut (23 Pitu, 82 Hristovski), Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – Matei (82 Andronache), Grameni, Ciobanu – Grădinaru (70 Pedroso), Tsoumou, Jo Santos (70 Haită): Rezerve neutilizate: Căbuz – Pedroso, Babunski, G. Buta, Dănuleasa, Grosu, Andronache, Haită. Antrenor: Cătălin Anghel

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Aregeș) – Daniel Mitruți, Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observartor FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu)

Observator LPF: Viorel Ilinca (Cluj)