sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

David Popovici, locul 4 în proba de 200 de metri liber la Campionatul Mondial Fukuoka 2023

de Alin Olteanu | 25 iulie 2023, 2:10 PM | Sport

0

David Popovici a obținut doar locul al patrulea în cursa de 200 de metri liber la CM Fukuoka. Acesta a condus majoritatea cursei, dar a fost învins de britanicul Matthew Richards. Pe locul doi s-a clasat Tom Dean (Marea Britanie), iar pe locul trei  sud-coreanul Hojoon Lee.

Sportivul român legitimat la CS Dinamo a obținut cel mai bun timp din semifinalele disputate luni: 1:44.70. Popovici, care a luat startul în a doua semifinală de pe culoarul 5, a fost urmat în clasament de americanul Luke Hobson (1:44.87) şi de sud-coreeanul Hojoon Lee (1:45.93), potrivit Digi Sport.

În serii, Popovici s-a calificat cu al treilea timp în semifinale (1:45.82).

Prima semifinală a fost câştigată de sud-coreeanul Sunwoo Hwang cu 1:45.07, urmat de britanicii Tom Dean – 1:45.29 şi Matthew Richards – 1:45.40.