miercuri, 24 aprilie, 2024

David Popa este erou la Birmingham! Arădeanul a marcat două goluri cu Ipswich

de Lucian Dănilă | 15 octombrie 2014, 4:57 PM | Sport

0

David Popa a marcat de două ori pentru Birmingham U18 în jocul cu omologii de la Ipswich Town. A fost un al treilea succes drept pentru tinerii colegi ai arădeanului după cele cu Millwall și QPR.

Ipswich a deshis scorul la mijlocul primei reprize, dar Blues, cum sunt denumiți cei de la Birmingham, au egalat înainte de pauză prin arădeanul David Popa în minutul 31. În partea secundă, gazdele de la Ipswich au dominat jocul, dar David Popa a lovit pe contraatac în minutul 77 și a dus victoria echipei sale.

Antrenor Academiei Blues, Steve Spooner, s-a arătat foarte fericit pentru modul în care echipa sa a blocat jocul și a revenit pe tabela de marcaj, câștigând toate punctele puse în joc. „Deși am fost conduși, nu ne-am panicat și am știut că ne vom crea ocazii, ceea ce s-a și întâmplat. David Popa a egalat după o fază frumoasă și, chiar dacă Ipswich a avut o repriză secundă când a dominat partida, am arătat dorință, am marcat din nou și am obținut o victorie muncită din greu”, spune Spooner pe site-ul oficial al celor de la Birmingham City.

Popa a fost cooptat și în lotul mare al celor de la Birmingham, echipă care evoluează în cea de-a doua ligă din Albion, Championship League, pentru un amical cu Colchester City.

David Popa a fost format la juniorii clubului Atletico unde a fost pregătit de Cristian Păcurar și Francisc Tisza. În sezonul trecut a evoluat în mai multe jocuri pentru UTA Bătrâna Doamnă sub comanda lui Roland Nagy. A evoluat atât în jocul de baraj de la Lugoj, 2-0 cu Retezatul Hațeg, cât și în finala Cupei României faza județeană cu Gloria, 2-0, meci în care a fost titular. El s-a transferat la Birmingham City în vară prin intermediul impresarului Alex Ștefănescu.