Rezultate preliminare: Dacia Sandero surclasează Tesla, ajungând nr.1 în topul celor mai vândute mașini din Europa în 2024
Toate semnele arată că Dacia Sandero ajunge numărul 1 în topul celor mai bine vândute mașini din Europa pe anul 2024, potrivit datelor preliminare care acoperă 97% din vânzările din UE, țările Asociației Europene a Liberului Schimb și Regatul Unit.
Privind clasamentele provizorii, Sandero conduce în Top 10 cu 247.210 de unități vândute în primele 11 luni ale anului 2024, urmată de Volkswagen Golf cu puțin sub 200.000 de unități și Renault Clio, în prezent pe locul trei, potrivit informațiilor Dataforce citate de Motor1.
Tesla Model Y, care a fost cea mai vândută mașină din 2023, este singura mașină electrică din clasament, dar a coborât pe locul șase, cu 181.781 de unități înmatriculate din ianuarie până în noiembrie (-21%). Scăderea poate fi explicată prin criza actuală de pe piața vehiculelor electrice.
Datele de înmatriculare europene din noiembrie evidențiază, de asemenea, care producători auto au avut cele mai multe modele în Top 50. Volkswagen a condus cu șapte modele (Tiguan pe locul doi, Golf pe locul patru și T-Roc pe locul șapte). Urmează Skoda, o altă marcă a grupului german, cu șase modele (în special Octavia pe locul 11, Fabia pe locul 25 și Enyaq pe locul 29).
Toyota avea cinci mașini în Top 50 în noiembrie (Yaris Cross pe locul opt, Yaris pe locul nouă și Corolla pe locul 17). După 11 luni, Grupul Volkswagen și Toyota împart conducerea cu șase modele fiecare, urmate de Skoda cu cinci, Peugeot cu patru și Dacia cu trei.
În timp ce clasamentul final se poate schimba, diferența dintre Dacia Sandero și Golf este greu de scăzut în doar o lună. În 2023, Sandero a fost a doua cea mai vândută mașină din Europa, după Tesla Model Y.
Sursa: Romania Insider.
Comentariile portalului
=HOPA -- PUTORILE BUGETARE DIN MAHALA PROTESTEAZA CAND SUNT TRIMISE LA MUNCA IN PRIVAT == ZIARUL FINANCIAR ESTIMA CA IN MAHALA SUNT CCA 320 MII PUTORI CARE LUCREAZA LA BUGETARI . HALUCINANT == DEC 2024 = (...)
Așa cum CJA nu-i Senat, nici Iustin Cionca nu-i Ilie Bolojan. În timp ce preșefintele Senatului apelează la principii de eficiență economică, președintele CJA, apelează la mesaje (...)
Pe când o astfel de acțiune pentru Consiliul Județean Arad? Sau ne îmbătăm cu apă rece sau monopol edulcorat?