Cupa „Ienopolis” – o adevărată sărbătoare a sportului, artelor plastice, vizuale sau creației literare. Zeci de elevi s-au întors acasă cu premii | GALERIE FOTO

    de Dan Lazăr | 12 mai 2022, 9:26 AM | Educaţie | Ineu | Sport

    0

    Dornici de mișcare și de socializare, după o lungă perioadă de pandemie, elevi din toate colțurile țării au luat cu asalt, la finele săptămânii trecute, Ineul, pentru a participa la a șaptea ediție a Cupei „Ienopolis”, organizată de Clubul Copiilor și Primăria din localitate.

    Grație prof. Teodora Mang, coordonatorul acestui concurs interdisciplinar județean cu participare națională, am aflat câștigătorii numeroaselor competiții sportive și nu numai. Iată mai jos lunga listă a elevilor care au plecat din orașul arădean cu amintiri plăcute, care îi vor urmării pe parcursul anilor.

    Fotbal liceu
    Loc. I – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc. II – Liceul Teoretic Pâncota
    Loc. III – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad

    Fotbal gimnaziu
    Loc. I – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc. II – Liceul Tehnologic “Sava Brancovici” Ineu
    Loc. III – Liceul Teoretic Pâncota, Școala Gimnazială Zărand și Școala Gimnazială Galșa

    Baschet masculin liceu
    Loc. I – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad
    gimnaziu
    Loc. I – Școala Gimnazială “Nicolae Bălcescu” Arad
    Loc. II – Școala Gimnazială Galșa

    Cros

    Gimnaziu fete
    Loc. I – Ioanovici Abigail – Școala Gimnazială Cintei
    Loc. II – Ioanovici Damaris – Școala Gimnazială Zărand
    Loc. III – Nicodin Iulia – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu

    Gimnaziu baieti
    Loc. I – Ioanovici Iosua – Școala Gimnazială Cintei
    Loc. II – Costea Denis Școala Gimnazială Cintei
    Loc. III – Grama Stelian – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu

    Liceu
    Loc. I – Talpă Daniel – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad
    Loc II – Dumitrean Viorel – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad
    Loc. III – Dumitrean Denis – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad

    Handbal
    Loc. I – Școala Gimnazială Sintea Mare

    Șah

    Liceu Fete
    Loc. I – Bărbălan Maria – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc. II – Crișan Cristina – Palatul Copiilor Arad

    Liceu Băieți
    Loc. I – Hălmăjan Iulian – Palatul Copiilor Arad
    Loc. II – Csillag Alin – Liceul Teoretic Pâncota
    Loc. III – Fascaș Rafael – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu

    Gimnaziu Fete
    Loc. I – Marius Andra – Palatul Copiilor Arad
    Loc. II – Crișan Alexandra – Palatul Copiilor Arad
    Loc. III – Neamț Ana – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu

    Gimnaziu băieți
    Loc. I – Hălmăjan Fabian – Palatul Copiilor Arad
    Loc. II – Kohn Daniel – Palatul Copiilor Arad
    Loc. III – Petrovai Iosif – Palatul Copiilor Arad

    Tenis de câmp

    Băieți
    Loc. I – Haneș Paul
    Loc. II – Ponta Ionuț

    Fete
    Loc. I – Nicodin Iulia
    Loc. II – Ciocan Alexia
    Loc. III – Mocanu Maria

    Educație rutieră

    Primar fete
    1 Cristea Maya
    2 Petcut Antonia
    3 Oală Antonia
    * toate de la Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Primar băieți
    1 Patko Cezar
    2 Moga Rareș
    3 Oală Robert
    * toți de la Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Gimnaziu fete
    1 Haraș Marina
    2 Balaban Diana
    * ambele de la Școala Gimnazială Șimand
    Gimnaziu băieți
    1 Mureșan Alexandru
    2 Silaghi Fabian
    3 Sav Alex
    * toți de la Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    * Toți participanții de la grădiniță au fost medaliați

    Aeromodele

    Planor 1
    Loc. I – Pui Larisa – Clubul Copiilor Brad
    Loc II – Pui Nicoleta – Clubul Copiilor Brad
    Loc. III – Ocheanu Răzvan – Clubul Copiilor Brad

    Motoplanor termic
    Loc I – Gulea Antonia – Palatul Copiilor Deva
    Loc. II – Gabor Andrei – Clubul Copiilor Brad
    Loc. III – Borbely Carla – Clubul Copiilor Brad

    Motoplanor electric
    Loc I – Cherecheș Bogdan – Palatul Copiilor Sfântu Gheorghe
    Loc II – Manoli Mălina – Clubul Copiilor Brad
    Loc III – Tripa Denisa – Clubul Copiilor Brad

    Planor F1A
    Loc 1 – Pui Larisa
    Loc 2 – Nae Viorel
    Loc 3 – Făcăleț Daniel
    * toți de la Clubul Copiilor Brad

    Aeromodele Clasament Zmeie
    Loc 1 – Anisorac Bogdan – Anisorac Ioan
    * ambii de la Palatul Copiilor Timișoara
    Loc 2 – Lazăr Luca – Pui Nicoleta
    * de la Clubul Copiilor Brad
    Loc 3 – Corodeanu Cristina – Palatul Copiilor Arad

    Karting

    Loc 1 – Borbely Carla – Clubul Copiilor Brad
    – Pui Larisa – Clubul Copiilor Brad
    – Pui Nicoleta – Clubul Copiilor Brad
    Loc. 2 – Manoli Mălina – Clubul Copiilor Brad
    – Ocheanu Răzvan – Clubul Copiilor Brad
    – Lazăr Alexandru – Clubul Copiilor Brad
    Loc 3 – Vasiu Rareș – Clubul Copiilor Brad
    – Bradeanu Tudor – Clubul Copiilor Brad
    – Bot Robert – Clubul Copiilor Hunedoara

    Karate
    Loc. 1 – Grama Stelian – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    – Balazs Sara, Balazs Carla, Ardelean Budișan Patricia Alessia – Palatul Copiilor Arad
    Loc. 2 – Csegezi Darrin – Palatul Copiilor Arad
    Loc. 3 – Princoschi David – Palatul Copiilor Arad

    Tenis de masă

    Liceu Fete
    Loc 1 – Laszlo Cristina – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 2 – Kiss Iasmina – Liceul Tehnologic de Transporturi Auto “Henri Coandă” Arad

    Liceu Băieți
    Loc 1 – Bodea Sebastian – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 2 – Ilisie Octavian – Liceul tehnologic “Sava Brancovici” Ineu
    Loc 3 – Kandt Sergiu – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu

    Gimnaziu Fete
    Loc 1 – Balaban Diana – Școala Gimnazială Șimand
    Loc 2 – Haras Karina – Școala Gimnazială Șimand

    Gimnaziu Băieți
    Loc 1 – Cristea Liviu – Școala Gimnazială “Nicolae Bălcescu” Arad
    Loc 2 – Burca Darius – Școala Gimnazială “Nicolae Bălcescu” Arad
    Loc 3 – Faur Adrian – Școala Gimnazială Zărand

    Arte plastice și vizuale
    Liceu
    Loc 1 Jula Nicole – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Sterpu Theodora – Palatul Copiilor Iași
    Loc 2 Andra Bianca – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Sănehie Denisa – Palatul Copiilor Iași
    Loc 3 Glogor Maria – Clubul Copiilor Sebiș
    Boda Sara Elena – Clubul Copiilor Sebiș
    Gimnaziu
    Loc 1 Poșchiu Amalia – Palatul Copiilor Iași
    Spiru Cernat Lorena – Palatul Copiilor Iași
    Fica Mihaela – Palatul Copiilor Arad
    Morodan Ana – Palatul Copiilor Arad
    Nica Rareș – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Horosnyi Raluca – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Avram Timea – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Ciucur Maria – Clubul Copiilor Sebiș
    Loc 2
    Moisa Mădălina – Palatul Copiilor Iași
    Lehaci Maria – Palatul Copiilor Iași
    Petho Eliza – Clubul Copiilor Sebiș
    Creț Aisa – Palatul Copiilor Arad
    Huțu David – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    David Natalia – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Leucuta Sara – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Grec Anastasia – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc. 3 Luchiean Eliza – Palatul Copiilor Iași
    Zopota Ramona – Clubul Copiilor Sebiș
    Codau Maria – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Tripa Emanuela – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Primar
    Loc 1 Ilinca Miriam Natalia – Școala Gimnazială “Vasile Pop” Bocsig
    Băg Vlad – Școala Gimnazială Moroda
    Jurca Oana – Clubul Copiilor Sebiș
    Ciocan Ana – Clubul Copiilor Ineu
    Loc 2 Mecea Rut – Clubul Copiilor Sebiș
    Bud Ana Maria – Școala Gimnazială Carand
    Morar Maria – Clubul Copiilor Ineu
    Oală Antonia – Clubul Copiilor Ineu
    Loc 3 Hardaut Filip – Clubul Copiilor Sebiș
    Lengyel Mihaela – Școala Gimnazială Barsa
    Muraru Iulia – Școala Primara Susani
    Minulescu Maria – Clubul Copiilor Sebiș
    * la arte toți preșcolarii participanți au fost premiați
    * au participat preșcolari de la Clubul Copiilor Sebiș, Clubul Copiilor Lipova, Liceul Teoretic Sebiș, Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu, Școala Gimnazială Sintea Mare, Palatul Copiilor Arad, Palatul Copiilor Iași, Palatul Copiilor Timișoara

    Informatică
    Gimnaziu PPT
    Loc 1 – Palatul Copiilor Arad
    Loc 2 – Clubul Copiilor Ineu
    Loc 3 – Școala Gimnazială “Iosif Moldovan” Arad
    Grafica
    Loc 1 – Palatul Copiilor Timișoara
    Loc 2 – Palatul Copiilor Arad
    Loc 3 – Clubul Copiilor Chisineu Criș
    Liceu PPT
    Loc 1 – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc. 2 – Clubul Copiilor Ineu
    Grafica
    Loc 1 – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 2 – Palatul Copiilor Timișoara

    Creație literară
    Cls. a IV-a
    Loc 1 – Țurcan Ines – Clubul Copiilor Ineu
    Loc 1 – Rada Anastasia – Palatul Copiilor Pitești
    Loc 2 – Dumitrescu Maria – Palatul Copiilor Buzău
    Loc 3 – Negru Ștefan – Palatul Copiilor Pitești
    Clasa a V-a
    Loc 1 – Alessandriu Raissa – Palatul Copiilor Buzău
    Loc 1 – Varga Mare Matei – Școala Gimnazială “Virgil Iovănaș” Șofronea
    Loc 2 – Șandor Andrea – Școala Gimnazială “Aurel Vlaicu” Arad
    Loc 3 – Matei Nicoleta – Palatul Copiilor Pitești
    Clasa a VI-a
    Loc 1 – Crișan Leonor – Școala Gimnazială “Gabriel Borla” Buteni
    Loc 1 – Ciul Beniamin – Clubul Copiilor Ineu
    Loc. 2 – Harabula Patricia – Școala Gimnazială “Virgil Iovănaș” Șofronea
    Loc 3 – Tache Irina – Palatul Copiilor Pitești
    Clasa a VII-a
    Loc 1 – Sârb Beatrice – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 1 – Mărgăian Aleea – Școala Gimnazială “Gabriel Borla” Buteni
    Loc 2 – Vanci Mario – Școala Gimnazială Groseni
    Loc 3 – Nema Bianca – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Clasa a VIII-a
    Loc 1 – Protase Ana – Școala Gimnazială “Iosif Moldovan” Arad
    Loc 1 – Ștefanescu Albert – Palatul Copiilor Timișoara
    Loc 2 – Oanță Andrei – Palatul Copiilor Pitești
    Loc 3 – Radu Marina – Palatul Copiilor Buzău
    Clasele IX-X
    Loc 1 – Popa Marina Athina – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 1 – Postolache Aida Romina – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 2 – Georgescu Ana Maria – Palatul Copiilor Pitești
    Loc 3 – Truț Cristina – Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chisineu Criș
    Clasele XI-XII
    Loc 1 – Căpățână Alina – Clubul Copiilor Ineu
    Loc 1 – Bărbălan Maria – Colegiul “Mihai Viteazul” Ineu
    Loc 2 – Barbură Magdalena – Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chisineu Criș
    Loc 3 – Negru Rebeca – Clubul Copiilor Chisineu Criș

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    1 + 6 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

    Acest site folosește cookies. Prin navigarea pe acest site, vã exprimați acordul asupra folosirii lor. Am actualizat politicile în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii.