marþi, 7 mai, 2024

Cristina Dinu, tenismenă legitimată la CS Sportsin Arad, și Georgia Crăciun au pierdut dramatic în proba de dublu de la WTA 125 București

de Dan Lazăr | 15 septembrie 2022, 10:44 PM | Sport

0

Irina Camelia Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului „Țiriac Foundation Trophy presented by Kaufland”, cel mai important turneu de tenis organizat în București în ultimii ani, turneu din Circuitul WTA 125, programat în perioada 10-18 septembrie 2022, la Centrul Național de Tenis, după o victorie categorică, în minimum de seturi, scor 6-0, 6-2, în fața compatrioatei sale, Irina Bara, fostă câștigătoare a Trofeului „Ilie Năstase” de la Arad, în proba de dublu.

În sferturile de finală, Begu va juca cu Kateryna Baindl, din Ucraina, care s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o în două seturi simetrice (6-4, 6-4) pe Aliona Bolsova, din Spania, în primul meci al zilei de joi, partida durând o oră și 55 de minute.

În proba de dublu, Georgia Crăciun și Cristina Dinu, ultima legitimată la CS Sportsin Arad), au ratat dramatic calificarea în semifinalele turneului, după ce au fost învinse în setul decisiv cu 10-8 de cuplul Paula Kania Chodun (Polonia)/Renata Voracova (Cehia). Deși au pierdut primul set în tie break la 4, Georgia Crăciun și Cristina Dinu și l-au adjudecat pe al doilea cu 6-4, dar au pierdut partida după aproape două ore de joc.

Jucătoarele tricolore au fost încurajate (și) de Anela Freer, arădeanca care până în 2019 a fost directorul turneelor ITF de seniori și senioare de la Arad.