Chiar credea cineva? Dan Petrescu s-a răzgândit, va antrena CFR Cluj și la meciul cu UTA și după aceea…

de Lucian Dănilă | 4 noiembrie 2020, 8:27 AM | Sport

0

Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, s-a răzgândit şi nu mai pleacă de la clubul ardelean după meciul cu AS Roma, dar anunţă că îşi ia o perioadă de pauză după partida cu FC Argeş, profitând de întreruperea competiţională pentru întâlnirile echipelor naţionale.

„După meciul cu Mediaş am fost foarte nervos la ceea ce am văzut pe teren, în primul rând nu era echipa care trebuie să fie pe teren, nu am avut jucătorii pe care îi voiam şi în al doilea rând felul cum am fost arbitraţi. Asta se întâmplă de foarte mult timp şi am tras mereu un semnal de alarmă. Şi pe fondul nervilor am zis că am nevoie de o pauză şi asta este realitatea, eu chiar am nevoie de o pauză. E prima oară când zic acest lucru de când sunt în fotbal, pentru că s-au adunat prea multe. Sunt convins că, luând trei campionate la rând, toată lumea îşi doreşte să nu mai fim noi. Vorbesc de ceilalţi, în afară de fanii CFR-ului. Cred că toată lumea şi-ar dori ca altcineva să mai câştige campionatul şi această presiune care este pe noi, pe ambele fronturi, m-a făcut să declar ce am declarat şi nu regret ce am declarat, pentru că era realitatea, chiar am nevoie de o pauză. M-am gândit ca după meciul cu FC Argeş să-mi iau o pauză de cinci, şase zile şi să mă gândesc la ceea ce este mai bine pentru mine şi pentru clubul CFR, dar normal am contract încă un an şi jumătate şi sper să-l duc până la capăt. Pauza va fi doar după meciul cu Argeş, pentru că, în momentul de faţă, sunt aşa de multe probleme la echipă încât n-ar fi corect să-mi iau pauza înainte. Sunt mulţi accidentaţi, foarte mulţi cu COVID. Nu ştiu, cred că avem 14 sau 15 jucători pregătiţi să joace la meciul cu Roma, deoarece avem probleme mari de lot. Mai sunt câţiva jucători, dar aceia nu sunt trecuţi pe lista UEFA, cum ar fi Costache, Aurelio şi Soares, plus Ben Youssef care sper să fie jucătorul nostru. Va fi un meci foarte greu cu 15 gladiatori şi nu aş vrea să-i als pe jucători tocmai acum, au nevoie de mine, sunt convins, şi eu de ei, dar sper ca după meciul cu Piteşti să-mi încarc bateriile şi să nu mai dau satisfacţie adversarilor care se gândesc că dacă eu voi pleca CFR va fi mai slabă şi încerc să duc contractul până la final”, a declarat Dan Petrescu, potrivit unei înregistrări video postate pe pagina de Facebook a CFR Cluj.

Dan Petrescu a negat existenţa vreunui conflict între el şi patronul clubului, Neluţ Varga. „Eu cu patronul nu m-am certat niciodată, pentru că nu am avut de ce. El e patron, eu sunt antrenor, fiecare cu treaba lui. Să nu uităm că patronul a venit în Dubai după mine să mă ia înapoi la CFR Cluj. Dacă sunt divergenţe, sunt între mine şi toţi de la club, pentru că aşa e normal, aşa e într-o familie, dar eu cu patronul nu m-am certat deloc. S-a speculat în ziare că aş avea o ofertă din Rusia şi vreau să plec. Dacă aş avea o ofertă din Rusia şi aş vrea să plec, patronul e primul care află, pentru că aşa e normal. Când am avut ofertă din China, patronul a aflat, era o ofertă fantastică, patronul m-a înţeles, de fapt clubul CFR a înţeles şi am plecat, chiar am făcut o conferinţă de presă. Ofertele nu lipsesc, sună telefonul mereu, nu au lipsit şi nu vor lipsi şi cred că merit asta, pentru că am făcut ceva în fotbalul românesc şi european. S-a mai scris că eu câştig foarte mulţi bani la CFR Cluj. Într-adevăr eu câştig foarte mulţi bani la CFR, dar pierd bani stând la CFR Cluj. Eu nu sunt la CFR pentru bani, dacă mă luam după ofertele pe care le aveam, câştigam mult mai mulţi bani decât la CFR. În primul rând eu stau la CFR pentru peformanţă, cred că am reuşit acest lucru. Nu cred că mai este un antrenor român după Revoluţie să aibă atâtea meciuri jucate în cupele europene şi cu asemenea rezultate. Deci sunt unicul. Suntem singurul club care reuşim să facem performanţă în Europa, ceea ce este foarte important şi ar fi păcat ca la anul acest club să nu fie în Europa. Nu vreau să supăr pe cineva, dar alte echipe au cam dezamăgit în cupele europene. CFR nu a dezamăgit, iar eu nu sunt aici ca să iau bani, cum s-a scris – e normal că sunt plătit ca antrenor şi câştig bani foarte buni pentru România – dar eu nu rămân aici pentru bani”, spune Dan Petrescu, citat de adevarul.ro.

După pauza generată de meciurile echipei naționale. CFR Cluj va întâlni pe teren propriu pe UTA, meci care va conta pentru etapa a 11-a din Liga 1.

CFR CLUJ a pierdut meciul disputat duminică, în Gruia, cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-2. Partida a fost presărată cu mai multe decizii discutabile ale arbitrului George Găman.