Chelsea a câştigat în premieră Cupa Mondială Cluburilor

de Special Arad | 13 februarie 2022, 10:03 AM | Sport

0

Chelsea a câştigat în premieră Cupa Mondială Cluburilor. Câștigătoarea UEFA Champions League a avut un meci dificil în faţa brazilienilor de la Palmeiras, pe stadionul Mohammes bin Zayed, din Adu Dhabi.

Chelsea a reuşit să câştige primul trofeu din noul an după ce s-a impus în finala Cupei Mondiale a Cluburilor împotriva celor de la Palmeiras, scor 2-1. Lukaku a deschis scorul în minutul 55, dar avantajul londonezilor a durat doar câteva minute. Veiga a restabilit egalitatea din penalti, în minutul 64.

În prelungirile meciului Havertz a devenit eroul celor de la Chelsea după ce a transformat un penalty în minutul 117 şi a închis tabela la scorul de 2-1. Tot Havertz a marcat golul victoriei și în finala UEFA Champions League din vară contra celor de la Manchester City.

În finala mică s-au întâlnit Al Ahly, din Egipt, şi Al Hilal, din Arabia Saudită. Al Ahly s-a impus cu scorul de 4-0 şi a câştigat medalia de bronz, după reuşitele lui Ibrahim 9′, 17′, Radwan 41′ şi El Soleya ’64.