sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

CFR Cluj a ratat calificarea în Conference League după o remiză albă cu Lazio Roma

de - | 23 februarie 2023, 10:00 PM | Sport

0

CFR Cluj nu a reușit să învingă în returul cu Lazio, din play-off-ul Conference League, și după ce a pierdut la limită la Roma, a părăsit competiția europeană. S-a terminat 0-0, într-un meci cu câteva ocazii mari de ambele părți

Campioana României, care peste doar câteva zile va juca pe arena din cartierul Gruia cu UTA, a început curajos și a ratat două ocazii în primele 11 minute. Italienii au dat replica în minutul 17, când Scuffet a respins din vinclu mingea trimisă de Luis Alberto.

Cea mai mare ocazie a clujenilor a avut loc în minutul 21, dar kosovarul Krasniqi a ratat. Până la pauză, Basic a irosit și el o șansă pentru Lazio.

Repriza secundă a început tot cu o ocazie a lui CFR, când șutul aceluiași Krasniqi a fost blocat de Casale. La poarta cealaltă, Luis Alberto a vrut să înscrie direct din corner, dar Malele a respins de pe linia porții.

Cea mai mare ocazie a meciului a avut loc în minutul 63 și i-a aparținut lui Lazio, care a avut 4 șuturi în 4 secunde, dar portarul ardelenilor, Scuffet, a parat incredibil.

Până la final, trupa lui Dan Petrescu a rămas în 10 oameni, după al doilea cartonaș galben primit de Muhar. Ultimele șanse i-a aparținut lui Yeboah, respectiv Basic, iar CFR Cluj – Lazio s-a terminat 0-0.