sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Update Certificat de valoare! Pâncota a bătut UTA și așteaptă adversar din prima ligă

de Lucian Dănilă | 27 august 2014, 12:59 AM | Sport

0

Șoimii Pâncota a demonstrat în cele două ore de fotbal de pe arena Motorul că în prezent este cea mai bună echipă din fotbalul arădean. UTA, adversara din Cupa României, le-a pus mari probleme „șoimilor”, dar elevii lui Cuedan au gestionat mai bine momentele cheie ale jocului și s-au calificat.

Asistență record pe arena Motorul. Peste 600 de spectatori au asistat la jocul dintre UTA și Pâncota, echipele care au obținut, fiecare, promovarea într-un eșalon superior în această vară. Jocul a avut un nivel bun. Pâncota a controlat mai mult jocul în prima parte, a avut mai multă consistență, fără a reuși să fie și periculoasă la poarta lui Bodea. Cea mai mare ocazia a primei părți a avut-o senegalezul Ousmane de la UTA, dar acesta a trimis în bara transversală din 5 metri și apoi l-a și accidentat pe Pășcălău. În replică, Băd putea marca cu capul la ultima fază a primei reprize, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții de jucătorii gazdă.

În a doua parte s-a schimbat puțin raportul de forțe. UTA a dominat mai mult, a dus mai mult mingea spre careul advers, dar greu finaliza acțiunile. Am notat doar incursiunea lui Hlistei, dar șutul său din interiorul careului l-a găsit la post pe Pășcălău. Contrar cursului jocului, Șoimii a deschis scorul în minutul 68 prin Huțanu după o foarte bună centrare a lui Alin Mihai. UTA nu a cedat și a împins iar jocul spre poarta lui Pășcălău. Deși a beneficiat de mai multe lovituri libere din preajma careului, nici Nădăban, nici Hlistei și nici Suslak nu au reușit să creeze cu adevărat pericol la poarta pâncotanilor. A venit primul minut al prelungirilor dictate de arbitru și Hlistei a repetat faza de la începutul celei de-a doua reprize, dar de data aceasta l-a învins pe Pășcălău cu un șut de la zece metri: 1-1! Ne îndreptam spre prelungiri, dar Bulza putea da sentința în ultimele secunde însă în locul unui șut a preferat să dribleze a și ratat o bună ocazie de a închide meciul.

În prelungiri tot Bulza putea face 2-1, dar lobul său peste portarul pâncotanilor a trecut puțin pe lângă poartă. Parcă mai stăpâni pe ei, „șoimii” au preluat controlul la mijlocul terenului și, la o fază care nu anunța nimic, Sălăjan a trimis un șut de la 25 de metri care l-a surprins pe Bodea și scorul devenea 2-1 pentru oaspeți. A fost momentul care a turnat plumb în picioarele elevilor lui Roli Nagy. Pâncota avea să se distanțeze în minutul 108 prin golul lui Staicu și istoria era deja scrisă. Pe final de joc, Pâncota și-a mai creat câteva bune ocazii dar scorul final a rămas 3-1.

Astfel, Șoimii, dar și UTA, au arătat ambele că au valoarea necesară pentru a spera la un viitor frumos în campionatele în care evoluează. După ce a învins Sebiș și Ineu în lupta pentru promovarea în Liga a 2-a, Pâncota a arătat și cu UTA că este prima în fotbalul arădean. Acum, Pavel Piroș o așteaptă pe… Dinamo.

IMG_5162

UTA – Şoimii Pâncota 1-3 (1-1, d.p.)

Au marcat: Hlistei min. 90, respectiv Huţanu min. 68, Sălăjan min. 102 şi Staicu min. 108.

UTA: Bodea – A. Popa, Botiș, Filaret, Suslak – Copil (min. 60 – Nădăban), Chindriș (min. 72 – Bulza), Varga, Hlistei – Ousmane, Dragoș (min. 46-A. Rus).

Pâncota: Pașcalău – Ad. Rusu, Crușoveanu, Lung, Siminic – Huțanu (min. 75 – Issa), Maghici, Dubeștean, Sălăjan– A. Mihai, Băd (min. 46 – Staicu).

Arbitri: Dorian Barzuca (Lugoj) – Petru Gașpar și Raul Ghiciulescu (din Timișoara).

REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN TURUL 4 AL CUPEI ROMÂNIEI

FC ARIEŞUL 1907 TURDA (CJ) – FC Hunedoara (HD) 2-0

Tarcea (45), Puşcaş (66 – pen.)

CSC Sânmartin (BH) – FC BIHOR ORADEA (BH) 1-2 – după prelungiri (1-1 după 90 de minute)

Pantea (78) / Sorian (27), Letan (120)

ACS UTA Bătrâna Doamnă (AR) – ŞOIMII PÂNCOTA (AR) 1-3 – după prelungiri (1-1 după 90 de minute)

Hlistei (90+1) / Huţanu (68), Sălăjan (101), Staicu (108)

Minerul Motru (GJ) – FC CARANSEBEŞ (CS) 0-2

Himcinschi (40), Artean (71)

AS Milcov (OT) – CHINDIA TÂRGOVIŞTE (DB) 1-7

Ghiţă (38) / Popa (17, 22, 48, 59), Anton (30, 81), Cherchez (57)

Inter Cristian (BV) – UNIREA TĂRLUNGENI (BV) 0-1

Elek (80 – pen.)

Dunărea Călăraşi (CL) – VIITORUL AXINTELE (IL) 4-5 – după penalty-uri (1-1 după 90 şi 120 de minute, 3-4 la penalty-uri)