Centura de Sud-Est a Aradului a primit acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Arad
Consiliul Județean Arad a primit astăzi acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Arad în vederea construirii Centurii de Sud-Est a Municipiului Arad. Proiectul reprezintă construirea ultimului segment al inelului de centură al municipiului.
Astfel, Aradul va deveni primul municipiu reședință de județ care va avea un inel de centură complet. Scopul investiției este fluidizarea traficului în municipiu și, mai ales, devierea traficului greu, de tranzit, pe această rută ocolitoare, diminuând poluarea cauzată de acesta la nivelul orașului.
Agenția pentru Protecția Mediului Arad a informat astăzi CJA-ul că nu este necesară evaluarea impactului asupra mediului pentru această investiție.
Proiectul centurii de sud-est include o șosea de 11 kilometri (dotată cu pistă de biciclete), un pasaj trecere cale ferată (la Vladimirescu) și un pod peste Mureș (la Fântânele), asigurându-se legătura între două drumuri naționale DN69 Arad-Timișoara și DN7 Arad-Deva, dar și racordarea la Autostrada Nădlac-Arad-Timișoara.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)